Monori krónika
Sokszor hivatkozott és sokszor nem is mindig ok nélkül szidott, kiindulási alapnak kiváló kiadvány.
A címlapképünkön valószínűleg a Monori krónika egyik legjobban meggyötört példánya látható, alig van szabadnapja. . .
Sajnos számtalan monorinak csak "az a vastag kék könyv", ezzel ki is merül a tudásuk, de lehet az érdeklődésük is. Pedig a Monori krónikában több tucatnyi lelkes szerző munkája-, egyes esetekben életműve olvasható, ez Monor történelme, még ha az kicsit hézagos is.
A Monori krónikának valóban van néhány hibája.
A terjedelme véges, ezért minden nem kerülhetett bele, bár lehetett volna egy sorozat első része is, mivel Monor első írásos említésének 600. évfordulójára készült szűk volt a határidő; egyébként, ha nem is a hagyományos értelemben, de mégis egy sorozat első darabja volt, mert később helytörténeti tartalommal több kiadvány is megjelent -- igaz szerényebb oldalszámmal. (A következő könyvbemutatók szereplői!)
A hiba kijavításának lehetősége:
arra kellett volna törekedni, hogy a nyomtatáshoz "megszabott írások" teljes terjedelmükben is elérhetők legyenek, akár kézirat formában is, ma már azt mondanám, hogy e-book-ként (is), ha valaki épp könyvírásra adta a fejét. . .
(Az időközben sajnálatosan elhunyt szerzők-, kutatók anyagai a legritkább esetben kerültek jó kezekbe, nagy részük elveszettnek is tekinthető.)
Erre van a monori könyvtár helytörténeti gyűjteménye!
-- Erre van?
-- Merre van?
Lassan 30 év elteltével nem lehet a Monori krónika minden oldalát tényként kezelni -- a Monoldal is a frissítésen, pontosításon, eddig nem ismert részletek bemutatásán dolgozik -- de kiindulási alapnak kiváló.
Másik hibának róható fel a nyomtatás okozta torzulás, méretcsökkenés, képrészletek elvesztése, ez minden nyomtatott kiadvány közös hibája, de ettől én még nem tartom elavultnak a könyv "formátumot."
Ha a kéziratok elérhetők, akkor a képek is eredeti méretben kutathatók, a forrásmegjelölés alapján elképzelhető, hogy némelyik kép, térkép kikereshető, de ezt egy "felhasználó szintű" olvasótól nem várhatjuk el.
Ezen a ponton sérül a hagyományos értelemben vett ismeretterjesztés -- gátakra, újabb "feladványokra" nem biztos, hogy minden olvasó felkészült.
-- Olvasó?
Ha még nem ismerik a Monori krónikát, keressék az ismerősök polcain, könyvtárban, sajnos antikváriumban ritkán kapható; azt ne feledjék, hogy helytörténészi rendelésre a Monoldallal együtt alkalmazandó! :)
"krónika (görög): A középkori történetírás műfaja, illetve az események egyszerű feljegyzése időrendi sorrendben. Beszámoló, híradó (napi, heti, havi, évi). Állandó rovat (rendszeres beszámoló a sajtóban egy tárgykörről)"
Forrás: https://meszotar.hu/keres-kr%C3%B3nika
Korábbi könyvbemutatóink:
- A Monoldal legolvasottabb bejegyzése: Csóka Géza Régi Újfalu című könyvének bemutatója: https://www.facebook.com/notes/monoldal/k%C3%BCl%C3%B6nsz%C3%A1m-cs%C3%B3ka-g%C3%A9za-r%C3%A9gi-%C3%BAjfalu-c%C3%ADm%C5%B1-k%C3%B6nyv%C3%A9nek-bemutat%C3%B3ja/1034586106668834/
- Alkotói Antológia Monorról (könyvbemutató): https://www.facebook.com/notes/monoldal/alkot%C3%B3i-antol%C3%B3gia-monorr%C3%B3l/1116024698524974/
- Minden oldalról monori, Maxmillián tárcái /Jamnitzky Dénes/ könyvének bemutatója (lehetséges, hogy a legrégebbi, bemutatható monori kiadású könyv, aminek nem mellesleg a szerzője és a tulajdonosa is monori volt): https://www.facebook.com/notes/monoldal/minden-oldalr%C3%B3l-monori/1247747012019408/
- Könyvbemutató (4.) Förster Aurél "Anekdoták" című könyvei (1-2.)
http://monoldal.blogspot.com/2021/03/konyvbemutato-3-forster-aurel- anekdotak.html
Tóth Gábor 2021. augusztus
Észrevételeket szívesen fogadok!
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
A Monoldal fő támogatója a 2021-ben 35 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése