2023. március 3., péntek

A monori Kistó legelső élőlénye, évezredek óta egy helyen


Moszat, réti mészkő, templom

Mai írásom célja: a moszat, réti mészkő, templom szavak mögött rejlő kapcsolat rövid bemutatása.

Korábban írtam már a -- kistói -- csillárkamoszatról, ami érdekes módon egyszer tömegével látható, máskor keresni kell -- most éppen keresni kell -- hogy találjunk, ennek okait is leírtam már.

Moszat

A moszat szó hallatán sokakban valami zöldes, nyúlós, vízinövény képe villan fel (pl. békanyál), ez a nem túl tudományos meghatározás közel jár a valósághoz, kivéve, ha a csillárkamoszatról beszélünk. 

A csillárkamoszat az más, maradva a népi megfogalmazásnál: a csillárkamoszat, sokkal fejlettebb, inkább "hínár", mint moszat, ahogy a lenti képen is látható.



Itt talán jobban érzékelhető a méret


Képzeljék el, hogy mennyi csillárkamoszat (és idő) szükséges 1cm vastag kistói agyag létrejöttéhez!

És hol vagyunk még a templomkőig? Félúton se. . .

Réti mészkő


A réti mészkőről is írtam már, most csak röviden, de már tudományosan:


"A Kiskunság homokkal fedett területén, a homokbuckák közötti mélyedésekben (semlyékekben) már a pleisztocén (jégkorszak) óta léteznek szikes, nagy oldottanyag-tartalmú tavak. Ezen tavi rendszerek évszakosan és hosszabb távon is változtatták azt a vízmennyiséget, amelyet tároltak. A víz párolgása, betöményedése, a benne található oldott kalcium és magnézium arányának változásai, valamint a növényzet (pl. alga-félék) élettevékenysége miatt a tavak alján laza tavi mész- és dolomitiszap képződött, amely később kemény kőzetté diagenizálódott. A szikes tavakban ez a holocénben (jelenkorban) is zajlott, sőt még ma is tetten érhető."

A fenti szöveg forrása: 

https://akovekmeselnek.hu/2015/10/27/a-kiskunsagi-nep-darazskove/

A fenti szövegből megtudtuk, hogy a réti mészkő kialakulásához több fontos körülmény szükséges, a lényeg amit kiemeltem: a csillárkamoszatból képződött az általunk ismert szürkés-fehéres agyag, amiből aztán a réti mészkő, az Alföld egyetlen kőzete kialakult: diagenizálódott. Az egyébként kikövetkeztethető szakkifejezés, a diagenezis jelentése: üledék, közetté alakulása

Forrás: https://idegen-szavak.hu/diagenezis

Sajnos a monori Kistónál még nem találtam adatot a réti mészkő bányászatára/kitermelésére, de egyszer még előkerülhet. . . aki ilyet talál, kérem jelentkezzen!!!

Templom

A környék legkedveltebb templomromját hozom példaként, mert a leírások szerint részben réti mészkőből épült és számunkra fontos, hogy nem takarja vakolat, ezért látható az építőanyag!

A pótharasztpusztai templomrom



Összefoglalva: az elhalt csillárkamoszatokból keletkezett a jól ismert, szürkés-fehéres agyag, ami a Kistó vízzáró rétegét is adja, az agyag a Kistó vizének hatására réti mészkővé vált, majd valószínűsíthetően, a réti mészkőből épületek vagy alapozások is készülhettek.


A témában eddig megjelent írásaim:

A csillárkamoszatról bővebben:

https://monoldal.blogspot.com/2021/03/a-csillarkamoszatok-kis-to-regi-uj.html


A réti mészkőről bővebben:


A monori Kistóval kapcsolatos írásaim felsorolása (16db.):

https://monoldal.blogspot.com/2022/05/a-monori-kistoval-kapcsolatos.html


Észrevételeket szívesen fogadok!
 (Ugyanitt jó állapotú időgépet vennék. . .)


2023. március

Tóth Gábor


A Monoldal fő támogatója a 2023-ban 37 esztendős 

Tóth Karosszéria Monor





https://www.facebook.com/T%C3%B3th-Karossz%C3%A9ria-Monor-T%C3%B3th-J%C3%A1nos-karossz%C3%A9ria-lakatos-mester-299265606750411/?fref=ts







Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Radimeczky JELES MONDÁSA Monorrúl

  A magyar kultúra napja alkalmából  ma megkettőzőm a 2025-ben szokásos napi Monoldal bejegyzést. A lenti szöveg a Hasznos Mulatságok című f...

Népszerű bejegyzések