2020. december 29., kedd

"Kevéssé" ismert híres monoriak (5.): Molnár Róza melyik Monoron született? (2.)

 Rendszeres olvasóink emlékezhetnek, hogy korábbi írásunkban Molnár Róza festőművész, grafikus születési helyének kérdése megválaszolatlanul maradt. 

Itt olvasható az első rész: https://www.facebook.com/notes/983051398871542/

                                                    

Látható, hogy nem felesleges szócséplés kiírni, hogy Pest megyei Monor vagy Beszterce Naszód megyei Monor, esetünkben úgy néz ki, hogy a második egyre esélyesebb, de egy ismert tény miatt még mindig nem mondanám biztosan: 

a képzőművészek listáján két kortárs Molnár Róza (Rózsi) szerepel, amiről nem lehet eldönteni, hogy esetleg elírás lehet-e? 

Itt olvasható az MKE hallgatóinak listája: http://www.mke.hu/about/hallgatoi_adatbazis.php/m?order=title&sort=asc

A lenti kép egy lépéssel közelebb visz a megoldáshoz

A fenti kép forrása: 
A megjelenítéshez ADT előfizetés szükséges!


Ha elfogadjuk a két Molnár Rózsi létezését, akkor most az egyiket jobban megismerhettük: "kivételes tehetségű székely festőművésznő", "a művésznőt Erdély földje inspirálta", "Molnár Róza Budapesten tanult előbb, aztán Párizsban Fujita, a nagy japán festő és Delaunay tanítványa volt"

Ezeket összevetve az első részben megismert adatokkal láthatjuk, hogy részben fedik egymást. Az újságcikk 1939 március 15-én jelent meg, könnyen elképzelhető, hogy Molnár Róza előző évi bukaresti kiállításáról szól a híradás, ahogy azt a rövid életrajzi leírásában is olvashatjuk.

A fenti kép forrása: 
A megjelenítéshez ADT előfizetés szükséges!

A fenti kép forrása: 
A megjelenítéshez ADT előfizetés szükséges!

A fenti újságcikk nem könnyíti meg a helyzetünket, mert az "F." rövidítést eddig csak itt olvashattuk. . . ráadásul a korábban bemutatott MKE listán az egyik Molnár Róza (Rózsi) "Keöpené", ami ugye nem "F" betűvel kezdődik.




A fenti kép forrása: 
A megjelenítéshez ADT előfizetés szükséges!

A fenti újságcikket figyelmesen olvasók észrevehették, hogy a Dunakanyar és Zebegény külön hangsúlyt kap, ez nekünk nagy öröm, ugyanis az egyik általunk is megtalált festmény témáját adta.

A fenti kép forrása: 


A címben feltett kérdésre pontos válasz még nincsen, de a mai nap sem telt feleslegesen, mert összegyűjtöttük a magyar képzőművészet egyik (de, lehet, hogy másik. . .) jeles képviselőjének az interneten fellelhető adatait, ami összegezve csak a Monoldalon olvasható.

Folytatása várható. . .

Tóth Gábor, 2020. december 28.


                                                       Észrevételeket szívesen fogadok! 
                                           A Monoldal fő támogatója a 2016-ban 30 esztendős Tóth Karosszéria Monor










 


Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Radimeczky JELES MONDÁSA Monorrúl

  A magyar kultúra napja alkalmából  ma megkettőzőm a 2025-ben szokásos napi Monoldal bejegyzést. A lenti szöveg a Hasznos Mulatságok című f...

Népszerű bejegyzések