2026. június 23., kedd

A nép műtárgya (2.) acetilén-fejlesztő szemléltetőeszköz






Bevezető


Nagyjából harminc esztendeje -- amikor még a monori MÉH telepen lehetett "bogarászni" --  apámmal rendszeresen kijártunk, mindenféle érdekességek után kutatva, ami több szempontból is mentés volt! 

Nem véletlenül készült a Monoldalon egy sorozat a monori MÉH telepekről, és lesz még néhány "adalék" később is!

https://monoldal.blogspot.com/2025/10/meh-telepek-monoron-3-vasarteri.html

A MÉH telepekre akkoriban nagy mennyiségben kerültek ki olyan tárgyak és alapanyagok, aminek telepre kerülését a tulajdonosa ma sem "lájkolná", ugyanis ellopták tőle: tehát semmi sem indokolta a MÉH telepre kerülést.

A lopásból (legalább) kétfélét lehet megkülönböztetni.

A korszak kormányai eléggé elnézőek voltak a mindenféle fémet "gyűjtő" tolvajokkal szemben: azok elég határozottan visszaéltek ezzel és elloptak bármit: esőcsatornát, szemetest, fénysorompó akkumulátort, temetői lélekharangot, köztéri fémöntvény műalkotást, bármit ami mozdítható volt. (Megélhetési bűnözés. . .)

Az ellopott köztéri szobrok közül pl. a nyáregyházit még időben megtalálták ahogy a monori református temetőből ellopott lélekharangot is! Kisebb, nem egyértelműen azonosítható tárgyak eredeti tulajdonoshoz visszakerülése sajnos esélytelen volt, már csak amiatt sem, mert ezeket általában szétszedve/összetörve vitték ki az "aranykezűek" a MÉH telepekre.

A másik nagy MÉH telepre kerülő tétel a rendszerváltoztatás előtti cégek kifosztásával keletkezett, amikor az ott dolgozó bármit hazavitt, még akkor is ha nem volt rá szüksége. Ezek vagy rögtön a MÉH telepekre kerültek, vagy évtizedekkel később (kb. 10 éve és még mostanában is) a kockaházfelújítások/tulajdonosváltások során kerülnek elő/ki.

Emlékszünk Nagy Feró ide vonatkozó mondatára?

"Ha egy melós ellopott egy kalapácsot, és azzal otthon kalapált, akkor Magyarországot építette!"

Ez a mondat sok közegbe helyezve értelmezhető (ma is), de Feró az akkor éppen zajló rablóprivatizációra reagált, amiből leginkább külföldi cégek és strómanjaik húztak hasznot, miközben a hazai  ipari/mezőgazdasági üzemek berendezései a MÉH telepre kerültek.

Meg kell említeni még az MH-Magyar Honvédség nagyarányú leszerelését is, aminek nagyrésze szintén a MÉH telepekre került!

A fentieket végiggondolva volt mit menteni a MÉH telepekről, amik idejekorán kerültek oda: alapanyagot, "retro tárgyat", történelmet. . . ezekből választottam ma egyet, amihez egészen elképesztő történet kapcsolódik. A sorozat folytatódik majd!

Ha egy tárgynak története is van, akkor az nem csak egy tárgy!

https://monoldal.blogspot.com/2024/12/ha-egy-targynak-tortenete-is-van-akkor.html



A lenti írást érdemes végigolvasni, én kiemelném belőle, hogy a kiállítás Szentendrén volt, amiről nekem rögtön a szentendrei Helytörténet és Helyi Közösségek konferencia jutott eszembe. Lehet csak azért, mert idén is nagyméretű szemléltetőeszközzel vettem részt rajta -- egykori ipari tanulóként!

A Szentendrei Helytörténet és Helyi Közösségek konferencia korábbi, monori kutatók előadásait tartalmazó videói itt megnézhetők:

https://monoldal.blogspot.com/2024/06/monori-kutatok-eloadasai-szentendrei.html




A nagyjából két arasznyi magas 

acetilén-fejlesztő szemléltetőeszköz



















1962.
















A fenti szöveg forrása:

 https://adt.arcanum.com/hu/view/PestMegyeiHirlap_1962_03/?query=Monor+g%C3%A1zfejleszt%C5%91&pg=100&layout=s


Az acetilénfejlesztővel előállított gázt lánghegesztésre és lángvágásra használták, de az elektromos lámpák elterjedése előtt, különféle közlekedési eszközökön is használtak acetilén gázlámpát.





Aki ismeri  az újsághírben szereplő  Szántai Istvánt, vélhetően monori lakost, kérem jelentkezzen!

(1945 körül születhetett)





A nép műtárgya (1.) 

Egy magyar gyártású Suzuki Swift első harminc éve (1995-2025)

https://monoldal.blogspot.com/2025/12/a-nep-mutargya-1-egy-magyar-gyartasu.html


Ha egy tárgynak története is van, akkor az nem csak egy tárgy:

https://monoldal.blogspot.com/2024/12/ha-egy-targynak-tortenete-is-van-akkor.html






Minden észrevételt szívesen fogadok! 

(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)


Tóth Gábor,

2026. június 23.



A Monoldal fő támogatója a 2026-ban 40 esztendős

 Tóth Karosszéria Monor



Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

A nép műtárgya (2.) acetilén-fejlesztő szemléltetőeszköz

Bevezető Nagyjából harminc esztendeje -- amikor még a monori MÉH telepen lehetett "bogarászni" --  apámmal rendszeresen kijártunk,...

Népszerű bejegyzések