2021. augusztus 20., péntek

1000-2000-2020. A "Felkelt a napunk” középiskolai történelmi vetélkedő 20. évfordulója (1.)

 Remélem senki sem lepődik meg, hogy tavalyi, kerek évfordulóra emlékezünk -- jön még néhány -- az ismert körülmények így adták. . .



                  Fent: a koronázási palást képe alapján készült "fantázia" pénz (a selejtek közül. . . ezt később megmagyarázzuk)

2000.


Bernula Béla Péter, általános iskolai tanárom kérésére én is részt vettem a vetélkedőre való felkészülésben. Többen esetleg felhördülnek, hogy a "közismert" szakmunkás végzettségemmel ez hogy lehetséges?

Úgy, hogy mindennek és mindenkinek meg van a helye -- meg kell, hogy legyen a helye -- egy jól működő csapatban. 

2000-ben sem volt kétségem, hogy Péter egy jó csapatot szervezett, az eltelt húsz esztendő ebben megerősített. (Húsz esztendő, elég sok, kimondani is furcsa. . . mielőtt bárki fejszámolásba kezdene elárulom, hogy alig voltam idősebb, mint a középiskolás versenyzők)

Ha emlékeznek, a Monoldal korábbi írásaiban már kiemeltem néhány nevet, személyükben a Monoldal ösztönzőit tisztelhetjük, Bernula Béla Péter is közéjük tartozik!

A 2000. esztendő több szempontból eredményes volt, mert például ebben az évben a sok évtizedes hiábavaló próbálkozás ellenére sikerült Monoron egy állandó helytörténeti kiállítást létrehozni; Monor Város vezetősége- a helytörténetet összefogó szervezetek- és a monoriak, akik tárgyaikkal, munkájukkal segítették a kiállítás létrejöttét-, maradandót alkottak!

A helytörténeti kiállítás nyitva tartása: https://www.monorkonyvtar.hu/node/222

Térjünk vissza mai témánkhoz, hogy az is megismerhesse a húsz esztendővel ezelőtti eseményeket, aki esetleg azóta született. . . de, véleményem szerint, az idősebbekre- és a frissen beköltözőkre is ráfér a mozgalmas esztendő felelevenítése.


A legfontosabb tudnivalók a vetélkedőről: 


a "Felkelt a napunk" nevű vetélkedő a Kárpát-medencében zajlott -- a trianoni döntés 100. évfordulóján ezt talán nem szükséges megmagyarázni -- remélem a címből és az évszámból már mindenki rájött, hogy a vetélkedő témája az "államalapítás korához" kapcsolódott.


A vetélkedő felhívása





A csapatok felkészülését segítő olvasókönyv




Részlet a vetélkedőt kihirdető egyik szervezet éves beszámolójából (1999.)
 a vetélkedőre jelentkezők száma mellett megtudhatjuk, hogy a csapatoknak szánt első feladatot is kiosztották.


A fenti szöveg forrása: 
http://epa.oszk.hu/03000/03018/00153/pdf/EPA03018_honismeret_2000_02_108-129.pdf#page=20

4500! kimondottan erre a versenyre felkészített diák, olvashattunk a fenti szövegben, ebbe még belegondolni is hátborzongató!


-- Kik voltak a monori indulók?

A monori József Attila Gimnázium (JAG) tanulói:

Korcsog Ráhel

Pasteán Noémi

Csegődi Tibor


-- Kik nyerték a vetélkedőt?

A monori József Attila Gimnázium (JAG) tanulói:

Korcsog Ráhel

Pasteán Noémi

Csegődi Tibor

Ezt nem véletlenül írtam így, szerettem volna, ha önök is átélik a vetélkedő estéjén tapasztalt váratlan meglepetést.

Nem lehet elégszer leírni, a verseny eredménye a JAG honlapjáról:

 

A fenti kép forrása: http://mjag.sulinet.hu/tanulmanyi-versenyeredmenyek-1993-2008/ (Erről a képről hiányolom a felkészítő tanár nevét, hogy pont a JAG nem büszke a tanáraira?)

És még egyszer: a vetélkedő nyertesei, résztvevői, a felkészítő tanárok, az iskolák, a vetélkedőt kihirdető szervezetek, és a megrendezést támogatók névsora


Láthatjuk, hogy egy határon túli csapat is bekerült az első hétbe, Esztergomhoz közel, a Duna túlpartján fekvő Rév-Komárom csapata! 

Két fontos dolgot el kell mondanom: földink, Jezsó Ákos, "Megyek túlra" címmel írt egy könyvet a trianoni döntés miatt határon túlra kerültekről, a családi emlékeiből. Ebből következik a másik: a háborús sérülésből újjáépített és 2001-ben átadott esztergomi Mária Valéria híd nemcsak a mindennapos átjárást könnyíti meg, hanem egy jelkép is!


Történet a történetben

 

"A vetélkedő utolsó fordulója -- előválogató-, megyei-, területi forduló után -- Esztergomban volt, ahová én is elmehettem volna, de nem mentem -- azóta is bánom.



       Az Esztergomi bazilika, a királyi vár és a Mária Valéria híd látképe

A fenti kép forrása: (Civertan - A feltöltő saját munkája)


A nap végén Péter felhívott és megkérdezte, hogy szerintem hányadik helyen végzett a JAG csapata? 
Elgondolkodtam, ismerve a korábbi jó eredményeiket, sejtettem, hogy akár dobogósok is lehettek, de óvatos voltam, és azt mondtam: egészen biztos benne voltatok az első tízben. 

-- Péter: megnyertük. 

Erre azért nem számítottam, igazán örömteli meglepetés volt!"

Az eseményről a Duna Televízió egy nagyon jó összeállítást készített, amiben Csengődi Tibor előadását is hallhattuk, az előadás része volt a feladatoknak.



A vetélkedő eredményéről a helyi sajtóban is olvashattunk



A fenti kép forrása: a monori könyvtár folyóirat gyűjteménye (a kép kattintással nagyítható)
A fenti képen balról jobbra: Csegődi Tibor, Bernula Péter, Pasteán Noémi, Korcsog Ráhel látható.


Az újságcikk alcímében látható számok senkit se tévesszenek meg, hogy nem egyeznek a korábban olvasottal; a monori JAG csapata 1500 másik csapattal mérkőzött meg, ami 4500 tanulót jelent. . .

És hogy mennyire kapcsolódik a versenyhez a Duna. . .

A JAG csapata egy Passau-i kirándulást nyert!

(Itt nyugszik I. István felesége Gizella)

 https://hu.wikipedia.org/wiki/Gizella_magyar_kir%C3%A1lyn%C3%A9


A csapatot segítők névsora:

Szabó Imre (Monor): tablók, Bihari Csaba (Monor): fa országalma, Kovács Andrea gimn. tanuló: házmakett, Szuhányiné Sz. Éva: nyomtatás, videó, Polgár Tibor gipsz országalma, Pavlyás István tanár úr (JAG): Szent István kard), Zátrok Károly (riportalany), Frajna plébánus úr: szertartásruhák, Gulyás tiszteletes úr: videófelszerelés, forgatási helyszín) Bukai Tibor: orgonajáték, Rábai Gábor monori pék: országalma kenyértésztából, Kun Pál tanár úr (Monor, ÖKU): gitár-zene, Tóth Gábor (Monor): érmék, országalma. (Ha esetleg valaki kimaradt, akkor elnézést és kiigazítást kérünk -- megéltük, de régen volt. . .)

Az én munkám "korabeli" érmék készítése volt, sajnos a régi mondás beigazolódott "rossz pénz nem vész el" a vetélkedőre készített, és a gimnáziumban őrzött érmék egy része elveszett, nálam a próbaként készített "selejt" megmaradt, lásd első képünk. ("fantázia pénz") Az érmék tárolásához Horváth Péter autókárpitos barátom készített egy bőr erszényt.

A vetélkedőt több állami- és még több civil szervezet is támogatta, 

köztük a sokak számára megjegyezhetetlen nevű Országos Ómagyar Kultúra Baráti Társaság -- pont ezért sokszor rövidítve, OMT -ként említik.

Érdekesség, hogy húsz évvel ezelőtt az OMT támogatásáról nem tudtam, de pont akkoriban léptem be az OMT-be, több rendezvényük szervezésében- és íjászversenyükön is részt vettem -- nem szeretnék túlzottan eltérni a tárgytól (de, a történelem folyamata nem áll meg. . .) például a magyar naszád hajómodell, -- amit a monori Vitéz Kaszala Károly Modellező Kör színeiben terveztem --, az is az OMT által, a Nándorfehérvári Diadal emlékére szervezett Duna Ünnepe rendezvénysorozat jótékony hozománya. Megint a Duna. . . (2022-ben Péter Zoltán és két iskolai osztály, Nándorfehérváron a Dunába téve, útnak indított egy magyar naszád modellt, amit a helyiek később megtaláltak és emailban jelezték nekem!)

Az István a király rockopera lemezborítójáról jól ismert szent István "aláírás" ami egy betűösszevonás: "ligatúra", Isternek is olvasható, ami a Duna korábbi neve. 





A fenti kép forrása: 

https://hu.wikipedia.org/wiki/I._Istv%C3%A1n_magyar_kir%C3%A1ly#/media/F%C3%A1jl:King_Saint_Stephen_signature.svg

Az elfogadottabb magyarázat szerint: Stephanus rex, elsőre nehéz elhinni, de valóban rajta van az összes betű!

Forrás: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/pannon-pannon-enciklopedia-1/magyar-nyelv-es-irodalom-31D6/a-nyelv-alapjai-3249/jelek-es-jelrendszerek-voigt-vilmos-3262/mi-a-jel-mi-jel-3272/


A következő részben megtudhatjuk, hogy mi történt a vetélkedőben részt vevő tanulókkal és segítőikkel.



Tóth Gábor, 2020. november


Észrevételeket szívesen fogadok! 
                                     (Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)


A Monoldal fő támogatója a 2021-ben 35 esztendős 
Tóth Karosszéria Monor















 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Radimeczky JELES MONDÁSA Monorrúl

  A magyar kultúra napja alkalmából  ma megkettőzőm a 2025-ben szokásos napi Monoldal bejegyzést. A lenti szöveg a Hasznos Mulatságok című f...

Népszerű bejegyzések