A rendszerváltoztatás után általánost végzettek már nem igazán tanultak oroszul; korábban kötelező volt, akkor mindenki nyűgnek érezte, pedig eljött az idő, hogy akár hasznos is lehetne az orosz nyelvtudás.
Néhány szó -- köztük a málenkij robot -- azt gondolom mindenkinek az emlékezetébe vésődött, a nyelvtanulástól függetlenül.
Eredetiben:
„маленькая работа”
Latin betűkre átírva és kissé magyarosítva:
málenkij robot-kis munka
Forrás: https://malenkij.hu/a-malenkij-robot
Forrás: https://hu.wikipedia.org/wiki/M%C3%A1lenkij_robot
Egészen röviden: a II. v.h.-ban korábban német oldalon harcoló Magyar Királyságot "végül a szovjet hadsereg szabadította" fel, ezért a német oldal híveit és/vagy a német családnevűeket is malenkij robottal büntették, ami évekig tartó, orosz és egyéb Szovjetunióbeli kényszermunkatábort jelentett.
A "kis munka" 1945-től 1947-ig tartott, de sokan nem élték túl már a munkatáborokba vezető utat sem.
Ma apai dédnagyapám, Patkós Jenő málenkij robottal kapcsolatos dokumentumait mutatom be. (A képen a jobb felső sarokban lévő piros vonalnál olvasható a neve.)
Érdekes, hogy a lenti, korabeli újságcikk hadifogolyként említi a korábban elhurcoltakat -- nagy részüket egészen biztos nem hadi cselekmény közben -- megtorlásul gyűjtötték össze (de ezt én, itt és ma nem tudom bizonyítani, kizárólag dédnagyapám esetében), kimondottan a német családnevűeket, illetve létszámhiány esetén bárkit, aki útba esett, sokszor a helyiek írták össze, hogy kiknek kell bűnhődniük, így volt ez Monoron is. . .
2022. február
Tóth Gábor
A Monoldal fő támogatója a 2021-ben 35 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése