Sok szeretettel küldöm minden íjász-hagyományőrző barátomnak
és a Haleszba, Kanczler Klárának!
(Aki esetleg nem tudná: a Halesz, Csévharaszt településrésze)
Keresem HÉTMAGYARFALVA minden emlékét!
Mai bejegyzésem a Monori Ménúrfiak íjászai, a baranta csapat, és nem utolsósorban a Monoldal blog történetének előzményeit is feltárja, erre én is csak később jöttem rá. . .
(A fentiek története már több blogbejegyzés-tervezetben "kerekedik")
Rájöttem még arra is, hogy falubelim Regős Bendegúz csak "fenyegetőzőtt", hogy megírja a visszaemlékezéseit, én már lassan 8 éve ezt teszem a Monoldalon, alig volt eddig olyan téma, amivel ne lett volna valami kapcsolatom korábban.
A Monoldal ritkán hagyja el Monort, de mai témánk annyira közeli, és ahogy majd látjuk HÉTMAGYARFALVÁRA Monoron át vezet(ett) az út. . . (Az már csak ráadás, hogy pár évvel később az Egy Falu-Egy Város Egyesülettel kezdtünk (kicsiben) hasonlóba, majd még néhány év elteltével Magfalva is elindult: a helyszínek körbejárták Monort.
Csak akkor szoktam más kutatási területére "tévedni" ha hozzá tudok tenni a meglévő ismeretekhez, a meglévő ismeret esetünkben gyakorlatilag nulla volt, annyira, hogy
a saját élményeim már kezdtem álomnak tekinteni, mert senki sem emlékezett HÉTMAGYARFALVÁRA. . .
aztán egy rendszerezés során újra előkerült Farkas Ferenc-Frédi sámán hagyatéka, benne az ÉLETFA című folyóiratokkal, amiben csak úgy sorjáztak a HÉTMAGYARFALVÁRÓL szóló írások és fényképek, sok egyéb érdekes írás mellett!
A szerzők és akiktől idéztek: Schulek S. Tibor (alapító), Bakay Kornél, Szirti László, Harkai István, Magyar Gábor, Mokos István, Cseke László, Ifj. Cseke László, Magyar Csilla, dr, Fehér Dezső, Halasy-Nagy Endre, Mezey Endre, Bárczy Zoltán, Boda Zoltán, László Gyula, Hidán Csaba, Grandpierre K. Endre, Antonio Bonfini, Mészáros Gyula, Fazekas Attila, Zajti Ferenc. . .
Az évszámokat jobban megnézve, láthatjuk (1995-96.), hogy az ÉLETFA folyóiratot az Ecseri Hunor-Magor Hagyományőrző Íjász Baráti Társaság alapítása (2003) előtt adták ki, ami azt jelenti, hogy a fentebb felsorolt és a Monoldal bloggal végződő "szervezetek" elődjére, az ecseri csapatra is nagy hatással volt az ÉLETFA folyóirat.
Ott voltam az ecseri csapat alakuláskor 2003-ban. . .
A blogbejegyzés közzétételének napján (2023. szeptember 23.), Ecseren:
https://www.facebook.com/events/3598626830350708?ref=newsfeed
Nehéz idők jártak akkoriban errefelé (is) a Pest Megyei Hírlap, amiben esetleg olvashattunk volna a kezdeményezésről, sajnos abban az évben szűnt meg (1995 február, a wikipédia szerint) https://hu.wikipedia.org/wiki/Pest_Megyei_H%C3%
Az internetre meg még pár évet várni kellett, főleg a mindenki által elérhető változatra.
Az ÉLETFA folyóirat első száma
1995. I. évfolyam 1. szám
Az első szám
HÉTMAGYARFALVA!
A fenti kép forrása: ÉLETFA folyóirat, 1995. I. évfolyam 2. szám, 2. oldal
Az alapkőletétel szövegében elhangzó: "a múló századokkal ne tűnjenek el a történelem útvesztőjén őseink szokásai" mondatot az internet világa rövid idő alatt érvénytelenítette, igaz kellett hozzá az is, hogy HÉTMAGYARFALVÁNAK már nyomát se találjuk, kizárólag a nehezen hozzáférhető nyomtatott anyagokban és az emlékezetben maradt meg. . .
És valóban ott állt, láttam!
Sajnos mire eljutott hozzám a hír, már bontották a jurtákat. . .
a HÉTMAGYARFALVA névtábla talán több évig is kint volt
A fenti kép forrása: ÉLETFA folyóirat, 1995. I. évfolyam, I. szám, hátsó borító belső oldal
A szándék és a kezdő lendület akkora volt, hogy Visegráddal egy lapra kerülhetett Csévharaszt!
A "tervek"
A fenti kép forrása: ÉLETFA folyóirat, 1995. I. évfolyam, I. szám, hátsó borító külső oldal
Ami megvalósult,
majd ki tudja miért, egyszer csak eltűnt. . .
A fenti kép forrása: ÉLETFA folyóirat, 1995. I. évfolyam, 2. szám, 18. oldal
HÉTMAGYARFALVA
egykori helyszíne, Csévharaszt és Nyáregyháza közt
Keresem HÉTMAGYARFALVA minden emlékét!
Minden észrevételt szívesen fogadok!
Folytatása következik!
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése