"Egy tornatanár a stafétaváltást gyakoroltatja, ismételteti, magyarázza, miért kell már 80 méteren teljes erővel elindulnia a staféta következő tagjának, miért nem várhatja állva a stafétabotot."
A film nem sportról szól, de a Staféta címnél jobbat nem is kaphatott volna; a filmbe került jelenettel a Staféta egy elgondolkodtató hasonlat.
Elgondolkodtat a Monoldal 8. születésnapján, ami ugye azért indult, mert "a helyi tájékoztatással, ismeretterjesztéssel" nem voltam elégedett: a Monoldal a hiányérzetem csökkentése a lehetőségeim szerint. . .
Kérdés: az elmúlt 8 évben hányan készültek fel, hogy átvegyék a stafétát? És kitől is?
Nem ismerik a Staféta mondanivalóját?
Vagy nem is tudnak a Monoldalról (se)?
"Egy film aminek a címét sokan "fújják" (ja, igen Staféta, a monori JAG-ban forgatták), de azt gondolom, hogy a tartalomról és a mondanivalójáról fogalmuk sincs, ezt a filmet minden középiskolában le kellene vetíteni, az első tanítási napon! Mondom ezt úgy, hogy a filmet még nem láttam, csak a forgatókönyvet olvastam!"
A film készítésének idején (1971) divatos volt a szociográfia témájú riportok/riportfilmek készítése -- hogy ez a mellékszál vagy a szerelmi sztori azt döntse el a néző -- rengeteg olyan témát vetettek fel, mutattak be, ami még ma is aktuális, vagy még jobban aktuális, mint akkor.
Talán nem felesleges megemlíteni, hogy Wittner Mária 56-os elítélt az előző évben, 1970-ben szabadult (nemzetközi nyomásra), csak, hogy az is érezze a közeget, aki még akkor nem élt.
Saját elméletem szerint az un. szocializmus addig "működött", amíg a háború előtt tanult/dolgozott (elméleti és gyakorlati) szakemberek hozzájárultak a tudásukkal (esetünkben Oláh István, aki Monori erdőn (Akkor így írták!) a II. vh előtt népiskolát vezetett); aztán össze is omlott, természetesen nem 1989-ben, de ezt mindenki döntse el, hogy az 1947-ben csalással megválasztott (kékcédulás választás), majd erőszakkal a magántulajdon megszüntetésére alapozó rendszer meddig volt (lehetett) működőképes? (Amíg volt mit elvenni és amíg azok dolgoztak akik értettek hozzá, hagyták őket. . .)
A Staféta című film egy középiskolában (is) játszódik (Monor-JAG), ahová egy harmadéves egyetemista -- Zsuzsa -- érkezik egy vállpántos magnóval, de nem szórakozásból van nála a magnó. Kérdez, megörökít, bemutat.
Zsuzsa kitalált személy, a történet része, de Kovács András érzékeny részekre tapintott a forgatókönyvvel/filmmel.
Röviden összefoglalva:
Baj volt, baj van, baj lesz. . .
A Monoldal tartalomjegyzékben külön fejezet szól a Monoron forgatott filmekről:
https://monoldal.blogspot.com/2021/03/monoldal-tartalomjegyzek.html
A film plakátja
A fenti kép forrása:
https://www.mafab.hu/movies/stafeta-183683.html#&gid=1&pid=1
A Staféta című film eddig elérhető leírásaiból nem minden esetben derül ki, hogy részben Monoron (JAG) forgatták a filmet, sajnos jelenleg online nem elérhető, ha megtalálom, egy különszámban közzéteszem!
A forgatókönyv inkább csak egy vastagabb füzet, ha méretében és jelentőségében hasonlatot keresnék, nem kellene sokáig keresni, mert a korábbi Monoldal könyvbemutatók közt gyorsan megtalálom:
Prukner Pál: Portré és történelem; ez a Monor helytörténete szempontjából kiemelkedő alkotás véleményem szerint nagyon-nagyon rossz címet kapott, vagy legalább egy alcímet kellett volna hozzátenni. . . Amikor rátaláltam, a cím "semmitmondó volt" számomra, nem úgy a címlapon látható Oláh István iskolaalapító/igazgató portréja.
Prukner Pál Oláh István életről/munkásságáról szóló könyvét a ceglédi könyvtárnak köszönhetően online is olvashatják: https://library.hungaricana.hu/hu/view/CeglediVarosiKonyvtar_066/?pg=0&layout=s
A Staféta című film wikipédiás oldalán kissé félrevezető mondatot találtam: "A forgatás során interjú készült Oláh István, a monori József Attila Gimnázium akkoriban elhunyt kiváló igazgatója és oktatási módszereivel, a politechnika oktatás bevezetésével kapcsolatosan Gutay Károly igazgatóhelyettessel"
Sajnos Oláh István már jóval a film elkészítése előtt elhunyt. (1969)
A forgatókönyvben Gutay Károly igazgatóhelyettes többször szerepel, de néhol Valkó nevű riportalanyt olvashatunk. (9. oldal)
(Jó lenne látni a filmet. . . ezek tisztázáshoz.)
A Staféta című könyv borítójának megfejtéséhez is szükséges némi "előképzettség", de mindegy, ezen az akadályon túl vagyunk, nézzük a tartalmat!
A forgatókönyv borítója
A fenti kép forrása: www.antikvarium.hu
Belelapozva, az első adatok egyike is meglepő, 30000 példányban nyomták, ma már ez elképzelhetetlenül nagy szám. . . ez jelzi a szöveg fontosságát.
Néhány idézet a könyvből
3. oldal
"A főcím, előtt és alatt egy középiskola képét idézzük fel, részben fotókkal, részben rövid hangos felvételekkel órákról, folyosókról, udvarról. Mindegyre feltűnik a képen Zsuzsa, akinek a vállán kis kazettás magnó. A ritmust a néma és hangos képek váltakozása adja. A feliratok az állóképekhez kerülnek. A hanggal felvett képek rövidek, kettőt kivéve. Egyiken tornatanár a stafétaváltást gyakoroltatja, ismételteti, magyarázza, miért kell már 80 méteren teljes erővel elindulnia a staféta következő tagjának, miért nem várhatja állva a stafétabotot. A másik képen egy olyan tanár óráján veszünk részt, aki matematikát tanít és szellemesen vezet rá egy diákot arra, hogy maga találja meg a feladat megoldását eltérően attól, ahogy a tankönyvben van. Ez az ötven év körüli tanár Valkó, majd visszatér a főcím vége felé, Zsuzsa készít vele interjút."
A lenti, kékkel írt kiegészítések tőlem származnak (Tóth Gábor), ezek annak bizonyítékai, hogy számomra miért fontos a forgatókönyv/film.
4. oldal
"A rendező hangjára Zsuzsa a gép felé fordul, -- a rendező nem látszik a képen.
Rendező: Mihez gyűjt anyagot? A szakdolgozatához?
Zsuzsa: Hol van az még?!
Rendező: Hanyadéves? (Ezeket tőlem utoljára Mándoky Kongur István özvegye, Ongajsa kérdezte egy telefonbeszélgetés során. . .)
Zsuzsa: Harmad.
Rendező: Valaki megbízta ezzel? (Mintha a Monoldal szerkesztőjének tette volna fel a kérdést az elvtárs. . .)
Zsuzsa: Nem. Többen csináljuk. (Monoldal: igazából egyedül. . .)
Rendező: Elméleti pedagógiával akarnak foglalkozni?
Zsuzsa: Nem. Az elmúlt száz év alatt minden okosat leírtak a pedagógiáról és szinte semmit sem valósítottak meg. Mi arra vagyunk kíváncsiak. . . (A Monoldal is. . .)
Rendező: Tehát kritikai tanulmány készül.
Zsuzsa: Nem. Ne ijedjen meg. Mi olyan iskolákat kerestünk fel, ahol jók az eredmények.
Rendező: Miért ijednék meg?
Zsuzsa: Maguk idősebbek nem nagyon örülnek, ha ellenvéleménnyel találkoznak.
Rendező: Gondolja, hogy belekezdenénk a filmbe, ha félnénk ettől?
Zsuzsa: majd kiderül. . . Különben biztos lesznek, akik a mi anyagunkat is kritikának fogják fel.
Rendező: Kik? (Valaki mindig akad. . .)
Zsuzsa: Akik a pedagógusok alacsony színvonalára hivatkozva késleltetik az iskola-ügy gyökeres megváltoztatását.
Rendező: Olyan sok kiváló pedagógust találtak?
Zsuzsa: Vannak persze alkalmatlanok is. De, hát hol nincsenek? De, mi azt tapasztaltuk, hogy hogy az átlagos pedagógus is szárnyakat kap, ha érzi, hogy számítanak a kezdeményezéseikre. És hagyják szabadon dolgozni (Facebook-os jelmondatom: "Szeretek alkotni, de a legjobban azt szeretem, ha hagynak alkotni. . .")
Rendező: Vitatja ezt valaki?
Zsuzsa: Nyíltan senki. A szónoklatokban a pedagógusok derék, áldozatkész, önfeláldozó emberek. De, ha komolyan vennék ezeket a jelzőket, akkor nem atyáskodnának így felettük. De, ne haragudjon, rohannom kell, csak háromig van menza. . . (Oláh Istvánnak köszönhetően a tanulók az iskola 10 hektáros területén gazdálkodtak, ahol megtermelték az iskolai konyha (menza) működéséhez szükséges alapanyagokat. . . mi így hallottuk.)
6. oldal
Zsuzsa: Monoron befejezzük a felvételt.
Zoltán: Szombaton?
Zsuzsa: Akkor érnek rá.
Zoltán: Mond le.
(Ma már meglepő, de akkoriban minden második szombat munka és tanítási nap volt!)
24. oldal
Falusi iskola (Én mindig mondom, ahogy Rideg Sándor is, Monor egy identitás zavaros település: "faluváros" :O
Vége az első résznek.
Folytatása következik!
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
2023. november 28.
Tóth Gábor
Kedves Gábor! Nagyon jól sikerült a bejegyzés, köszönjük!
VálaszTörlésA wikipédiás szócikkben található mondat valóban félreérthető egy kicsit (utólag elolvasva már azért tisztább). Így lehetne egyértelműbb:
"A forgatás során interjú készült Oláh István, a monori József Attila Gimnázium akkoriban elhunyt kiváló igazgatójáról, oktatási módszereiről, és a politechnika oktatás bevezetéséről Gutay Károly igazgatóhelyettessel"
A filmben Gutay mesél Oláh Istvánról.
Fel is tettem a filmet a saját google drive-omra, egy kis ideig letölthető, de pár nap múlva letörlöm, mert sajnos ez így nem túl legális...
https://drive.google.com/file/d/11elUVAKmNa5TcLnWJUC1qnV2CXHImV8J/view?usp=drive_link
*A forgatás során interjú készült Oláh IstvánRÓL
VálaszTörlés