2024. február 29., csütörtök

A monori modellezés kiemelkedő alakjai: Sléder István és Rózsa Imre oktatók

 



 Keressük Rózsa Imrét! (A kép jobb oldalán) 

Aki bármi tud felőle, kérem jelentkezzen!


Ők voltak a már sokat emlegetett modellező oktatóim.

Sajnos pontos évszámra nem emlékszem, de úgy 86-87 körül indult Monoron újra a Modellező szakkör, ha jól számolom az első szakkörtől kezdve ez volt a 4. szakkör, de erre majd visszatérek a következő részben.

Sléder István és Rózsa Imre Hack József modellező tanítványai  voltak, az akkor megszerzett tudást próbálták átadni a következő nemzedéknek, ez -- mint azt olvashattuk a Párizsis szendvics és kóla című korábbi bejegyzésben  -- nem volt egyszerű feladat. A megnyitóra érkező tömeg az első szakköri napon már nem jelent meg, aztán a kedv és türelem fogytával sok félkész modellt hagytak hátra az távozók, például a géptörzs törésekor sosem kellett újat csinálnunk, csak leakasztani egyet a falról; mindig a törzzsel kezdődött az építés, sokan ott hagyták abba a modellezést. . .

Mindketten versenyeztek az akkor még igen népszerű A/2 kategóriában, később a co2 motoros kategóriájú modellt is építettek, de az MHSZ felbomlásakor megszűnt a szakkör, illetve egy rövid ideig még valami más néven működött (talán MTTSZ vagy ilyesmi), de aztán privatizálták az épületet.

Aki rendszeresen járt a szakkörbe és jól figyelt, sok mindent tanulhatott tőlük, türelmes oktatók voltak!

A rajzolvasástól kezdve a szerszámhasználaton át, az építés fontos részletei, a modellek beállításai és a repítés gyakorlata, mert ugye a repülőmodellezés végcélja a repítés. . .


Keressük Rózsa Imrét! Aki bármi tud felőle, kérem jelentkezzen!

 

A magyar modellezés 75. évfordulójára készített filmben ezt így hallhattuk: 

„Sajátos sport, ahol a versenyző maga készíti el a sporteszközét, amelyhez a hozzávaló anyagokon, szerszámokon kívül különböző szakismeretek is szükségesek. A 10-12 éves gyerek szorgalommal, kitartással, önfegyelemmel képes elsajátítani a szilárdságtan alapjait, megtanulni a fa, a műanyag, a fémek megmunkálhatóságának feltételeit, megérteni a fizikai jelenségeket, hogy a modell az elvárásoknak megfelelően viselkedjen a levegőben, a vízen vagy a földön.”

 

Balról: Tóth Gábor, Schiff Károly és Sléder István kb. 30 év után újra együtt!

(a tanítványok ahogy a ruhájukon is látszik, azóta is fúrnak-faragnak! :)




Keressük Rózsa Imrét! Aki bármi tud felőle, kérem jelentkezzen!


A korábbi, modellezéssel kapcsolatos bejegyzések linkgyűjteménye:

https://monoldal.blogspot.com/2024/02/a-monori-modellezes-tortenete.html



 Felhívás minden Monor és vidékén élőhöz!

Szeretnénk a környék modellező emlékeit összegyűjteni,

ezért minden történet, fénykép, tervrajz vagy akár modell nagyon fontos lenne számunkra! (repülő, autó, hajó, gép, épület illetve modell-makett)

Jelentkezés emilben: toth.m.gabor@gmail.com



Monor, 2024.

Tóth Gábor/VITÉZ KASZALA KÁROLY MODELLEZŐ KÖR



Észrevételeket szívesen fogadok!

(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . . :)


A Monoldal és az I. Monori Teremrepítés fő támogatója 

a 2024-ben 38 esztendős 

Tóth Karosszéria Monor 












 

 

 

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése

Adalékok Monor néveredet kutatásához: az internetes keresést hátráltató egyezések (5.) Honor-modor-monor szavak, avagy a nyomda ördöge szövetkezett a keresőprogrammal?

  M onor néveredet kutatása során számos hátráltató tényezővel szembesültem az interneten; némelyik színesítette a keresés egyhangúságát, má...

Népszerű bejegyzések