Keressük!
vitéz Részegh Ferenc
A falu monográfiája/Monor régi és új arca című munkáját, az ahhoz bármilyen módon kapcsolódó anyagokat-, fényképet- és családi történetet!
Ha ma nem szeretném hosszúra nyújtani, akkor azt mondanám, hogy Monor monográfiája nem veszett el, mert a Monoldal blog Monor monográfiája!
A Monoldal és a monográfia szavak rokonságát a mono (egy, egyedüli ) adja, de az oldal és a gráfia szavak is összeköthetők. . . kb. 10 esztendő után elárulhatom, hogy kezdetben a Monográfia név is szóba került a blog elnevezésekor, mert "kicsit" ismertebb, mint az általam alkotott Monoldal szó, viszont ahhoz az alcím jobban illik.
Helytörténet egy oldalon, de nem egyoldalúan!
De, sajnos egy monográfia valóban elveszett, még akkor is, ha a tartalma valószínűleg beépült Monor ismert helytörténetébe!
Ami csak részben lehet igaz, ugyanis vitéz Részegh Ferenc monográfiája a II. vh. előtt készült, így az azt követő 40 évnyi szocializmus/kommunizmus (ki hogy hívja) ideje alatt ha olvasták is, sok mindent kihagytak belőle a továbbadás során. Ez biztos!
Nehezen tudnám elhinni, hogy pl. a Nemzeti Falanx két monori eseménye kimaradt volna vitéz Részegh Ferenc monográfiájából, viszont Monor későbbi helytörténetéből kimaradt! A Monoldal fedezte fel újra a Nemzeti Falanxot!
Mielőtt mai témánkra térünk. . .
Mindenki tudja mi az a monográfia?
A legrövidebben az idegenszavak.hu oldalon olvashatjuk a Monográfia szó jelentését:
"olyan irat, mely egy tudomány valamely részével foglalkozik kimerítően"
A fenti szöveg forrása: https://idegen-szavak.hu/monogr%C3%A1fia
A magyar nyelv értelmező szótára már kicsit részletesebben fogalmaz:
A fenti szöveg forrása: https://www.arcanum.com/hu/online-kiadvanyok/Lexikonok-a-magyar-nyelv-ertelmezo-szotara-1BE8B/m-3FE0D/monografia-3FFBE/
Ez is érdekes:
A monográfia egyetlen kérdés vagy téma átfogó, de ugyanakkor részletező és szakszerű tárgyalása. A témát adhatja egy tudományos probléma, egy személy munkássága vagy egy földrajzi egység pl. város, megye tárgyalása.
Az előző típustól az különbözteti meg, hogy zömmel új ismereteket közölnek, új megvilágításban. A monográfiák tehát primér írásművek.
(Pl.: Benkő László: Az ly hang története, Bata Imre: Weöres Sándor közelében, Romsics Imre: Homokmégy)
A fenti szöveg forrása:https://moodle.nye.hu/mod/resource/view.php?id=2366
A wikipédia már egészen hosszan bemutatja a monográfia fogalmat:
"A monográfia önálló dolgozat, szakmai írásmű, amely egy tudományos kérdést minden szempontból, kimerítően, egységbe foglalva tárgyal. Gyakran doktori dolgozatok, akadémiai pályaművek. A monográfia abban különbözik a tankönyvektől, kézikönyvektől, hogy nem egy bizonyos tudományterület egészét térképezi fel, hanem annak csak egy részét mutatja be. A kisebb terjedelmű, részben a nagyközönségnek szánt, tömörebb művet kismonográfiának nevezik."
A fenti szöveg forrása:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Monogr%C3%A1fia
Ezen az oldalon már a néveredetet is megtudhatjuk, nem csak a jelentést:
A "monográfia" szó jelentése és fogalma a magyar nyelvben az alábbiak szerint határozható meg: A monográfia egy olyan írás, tanulmány vagy könyv, amely egyetlen témát vagy tárgyat dolgoz fel részletesen és alaposan. Ez a műfaj gyakran a tudományos kutatások eredményeit, esetleg egy adott terület vagy személy életét, munkásságát tárgyalja mélyrehatóan. A monográfia általában hosszabb és részletesebb, mint egy cikk vagy tanulmány, és általában sok forrást és kutatást igényel. A monográfia lehet akár egy tudományos jellegű munka is, amely egy adott témakört vagy problémát dolgoz fel a legapróbb részletekig. Ilyenkor a szerző általában a téma minden lehetséges aspektusát körül járja, bemutatja a korábbi kutatások eredményeit, saját megfigyeléseit és következtetéseit. Emellett a monográfia lehet irodalmi jellegű is, például amikor egy író vagy költő életét, munkásságát részletesen elemzik és bemutatják. Ilyen esetben az író vagy költő életútjának fontos állomásait, műveinek jellemzőit, stílusát, hatását és értékét tárgyalják. Összességében a monográfia egy részletes, alapos tanulmány vagy könyv, amely mélyrehatóan foglalkozik egyetlen témával vagy tárggyal.
A fenti szöveg forrása: https://nonprofitmedia.hu/monografia
vitéz Részegh Ferenc
A falu monográfiája a népművelés szolgálatában
Folytatás
Folytatás
A fenti képek forrása:
Az utolsó részt nem vitéz Részegh Ferenc írta, de annyira a témához illik, hogy nem vágtam le a képről. . . olvassák!
És gondolkodjanak el azon, hogy ma, 2024 augusztus 18-án divat-e a népművelés?
Üres jelszavak vannak, és sehová nem vezető irányok is, de az igazi tartalom ott maradt az elveszett Monográfiában!
"Tervszerűbb lendületet a háború után vett a népművelési munka. Felismerték, hogy a lelkeket erősíteni, gyámolítani kell."
(Joós Ferenc) Aki pár oldallal később bőven fogalmaz kritikát is a népművelők felé!
1939. 05. 01-én íródott, tehát az I. vh-ról beszél, miközben pár hónap múlva ott volt a II. (. . .)
Keressük!
vitéz Részegh Ferenc
A falu monográfiája/Monor régi és új arca című munkáját, az ahhoz bármilyen módon kapcsolódó anyagokat-, fényképet- és családi történetet!
Minden észrevételt szívesen fogadok!
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
Tóth Gábor
2023. augusztus 18.
A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése