Néhány éve felbukkant egy bejegyzés, ami néhányunknak nagy meglepetést okozott; mint tudjuk Monor (hogy pontosak legyünk: a Pest megyei Monor) jelenleg ismert legrégebbi írásos említése 1398; 1998-ban ünnepeltük a 600. évfordulót, ez a Monori Krónika (1998) című kiadványban csúcsosodott ki, majd a millennium közeledtével elvezetett a monori Helytörténeti Kiállítás létrejöttéhez (2000)
Piróth András zomácművész munkája
(A címer színeiben sokféle színárnyalatot láthattunk az elmúlt évtizedekben, ezt sokszor az adott módszer vagy alapanyag befolyásolta, a lenti címer egészen közel áll a címerleíráshoz (a kék világosabb. . .), a monori címer eddig látható megjelenései egy külön részt kapnak majd)
De, hogy szól a meglepetést okozó téves bejegyzés?
"Monor 1368-i határjárásánál Csév, Vasad, Zsiger."
"Monor 1368-i határjárásánál Csév, Vasad, Zsiger."
Első ránézésre azt mondhatnák, hogy egy jókora nyomdai hibával van dolgunk: a hatosból könnyen lehet kilences. . . és akkor megkapjuk a közismert 1398-as évszámot.
Eddig úgy tudtam, hogy az 1398-es évből sem ismerünk a fentivel megegyező határleírást, ezért valami más lehet a titok!
Csóka Géza történész barátunk megoldotta a rejtélyt!
(Csóka Géza: A régi Újfalu (Monorierdő településelődjének emlékei a források bűvöletében, 2016), az első rész nyomtatott formában, a második rész digitálisan elérhető a monori és a monorierdői könyvtárban!)
Géza kikereste- és végigolvasta az 1368-ból származó ismert oklevelet és sokunk megdöbbenésére nem találta a
-- "Monor 1368-i határjárásánál Csév, Vasad, Zsiger." --
mondatot!
Az oklevél elsősorban a Cegléd környéki létező és elpusztult településeket említi, Irsa és Bénye a Monorhoz legközelebbiek, ami még szerepel a leírásban, de Monor, Csév, Vasad, Zsiger, nem!
Véleményem szerint Monor, mint "jelentősebb" település tájékozódási pontként került a (modern)leírásba, ez már a jelenben és nekünk szól, a szerző segítséget akart adni, de végül egy rejtvényt kaptunk, de én is tévedhetek; miközben tudjuk, hogy Monor (település) egészen biztos idősebb, mint az 1398-ban kiadott oklevél, mert ezt régészeti leletek is bizonyítják, de korábbról nincs írásos említés, illetve hogy még csavarjak egyet a történeten: a mai Monor helyén álló település(ek) nevét sem tudjuk, legfeljebb a helyüket és az ott talált leletek becsült korát. Ezek a helyek pl. a mai Belváros, Kenderes, Paplapos stb. (Ha Monor/Monar valóban egy kun szó, akkor lennie kellett korábbi névnek is. . . egyre több a rejtély.) (A településrészeket is jelző új utcanévtáblákról már beszéltünk, nagyrészük rossz helyre van téve, ezért félrevezetőek. . .)
(Ha a Monor/Monar név valóban kun eredetű, ahogy azt a jelenleg elfogadott névmagyarázat állítja, akkor a névadás ideje jól behatárolható (a kunok betelepítése és 1398 közt) viszont attól sokkal régebbi régészeti leletek is előkerültek a mai Monor területén, szóval bárhogy hívhatták korábban. . . persze ha mégse kun, hanem úz vagy besenyő, akkor meg bármi lehet. . .)
A Monor néveredet témáról írt sorozatom egyes részei már olvashatók a Monoldalon, folyamatosan fejlesztem őket, és tervezem az összesen 12 rész közzétételét is, lásd alul a lábjegyezeteknél!
Az oklevél állítólagos szövege itt olvasható Bártfai Szabó Lászlótól:
Egy részlet az oklevélből, amint látják, "nem könnyű olvasmány", a harmadik sor elején felfedezhetik a Chegled-Cegléd nevet.
A fentieket tudomásul véve új adat előkerüléséig Monor első írásos említése marad az eddig ismert évszám: 1398.
Csóka Gézának köszönjük a tőle megszokott alapos kutatómunkát!
Egy ("számos. . .") saját élményem, ami közvetlenül kapcsolódik a témához
A kilencvenes évek végén megismerkedtem Piróth András zománcművésszel, akkoriban családi címereket- és egyházi témájú ikonokat készített. Megismerkedésünk után nem sokkal Andrást "rávettem némi portfólió" változtatásra" így magyar őstörténeti vonatkozású téma-, városcímer- és autóembléma készült általa. . . Esetünkben a városcímer az érdekes, mert egyik alkalommal "elírta" a Monor címerhez tartozó évszámot, a rontott táblát sok más egyébbel együtt azóta is őrzöm. . .
A történethez tartozik még egy monori szál: a fent látható Monor címer András utolsó munkája volt, a címer monori megrendelője Andrással egy héten halt meg, még az átadás előtt. . .
Andrásról, életművéről már készül egy hosszabb bejegyzésem, mert igaz, hogy nem monori volt, de mégis nagy szerepet játszott a Monoldal későbbi létrejöttében!
Ajánlott oldalak:
· Csóka Géza Régi Újfalu című könyvének bemutatója:
- Megmentett örökség 2014 -- Monori régészeti leletek hazakerülése:
https://monoldal.blogspot.com/2017/05/megmentett-orokseg-2014-monori-leletek.html
- Monor néveredet sorozat eddig közzétett részei:
1. https://www.facebook.com/notes/monoldal/monor-telep%C3%BCl%C3%A9s-nev%C3%A9nek-eredet%C3%A9r%C5%91l-1/1016549225139189/
3. https://www.facebook.com/notes/monoldal/monor-telep%C3%BCl%C3%A9s-nev%C3%A9nek-eredet%C3%A9r%C5%91l-3/1017808285013283/
4. https://www.facebook.com/notes/monoldal/monor-telep%C3%BCl%C3%A9s-nev%C3%A9nek-eredet%C3%A9r%C5%91l-4/1018646854929426/
· 1-től 11-ig a nyomtatásra előkészítés folyamatban
· Adalékok Monor település néveredetéhez -- egy monori népmesében szereplő "Merzsa" szó vizsgálata (1.):
http://monoldal.blogspot.com/2021/05/adalekok-monor-telepules-neveredetehez.html
· Adalékok Monor település néveredetéhez -- egy monori népmesében szereplő "Merzsa" szó vizsgálata (2.):
http://monoldal.blogspot.com/2021/05/adalekok-monor-telepules-neveredetehez_9.html
· Adalékok Monor település néveredetéhez -- egy monori népmesében szereplő "Merzsa" szó vizsgálata (3-4):
http://monoldal.blogspot.com/2021/06/adalekok-monor-telepules-neveredetehez.html
· Adalékok Monor település néveredetéhez -- egy monori népmesében szereplő "Merzsa" szó vizsgálata (1-4.) rész vázlatos összefoglalása):
http://monoldal.blogspot.com/2021/07/a-merzsa-ret-merzse-mocsar.html
· Mit kerestek Monoron a gladiátorok? (Közvetlenül nem kapcsolódik a néveredet kutatásához, de a történések folyamatához igen.) (1. rész):
http://monoldal.blogspot.com/2021/06/mit-kerestek-monoron-gladiatorok.html
· Gladiátorok, zsoldosok mars hazafelé (a mars szó eredetének kutatása) (2. rész):
http://monoldal.blogspot.com/2021/06/gladiatorok-zsoldosok-mars-hazafele.html
Talán nincs is itt az összes. . . ha a lenti dátum után pár hónappal később olvastad, akkor egészen biztos, lásd a TARTALOJEGYÉK/LINKGYŰJTEMÉNYT
Észrevételeket szívesen fogadok!
Tóth Gábor
2022. június
A Monoldal fő támogatója a 2022-ben 36 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése