2024. október 29., kedd

A Nemzeti Falanx monori eseménye (2.)

 



A helyi újság híradásai


(A helyi újság is beszámolt az eseményről, a helytörténetből mégis kimaradt!)

kép

A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=543&layout=s


Az első részben bőven mutattunk az országos sajtók Nemzeti Falanx monori eseményéről szóló híreiből, volt köztük közlemény az alakulásról, felhívás a leendő résztvevőkhöz és fényképes beszámoló a már lezajlott eseményről.

Most nézzük, hogy a korszak egyetlen helyi folyóirata

a Monorkerületi Lapok, hogyan tudósított az eseményről.

(A Monor és Vidéke ekkor szünetelt.)

Több, mint 100 esztendő elteltével sajnos személyes adatközlők már nincsenek köztünk. . . Nem titok, hogy az első részben felmerült kérdések egy részére is választ kapunk!

Sajnos a Monorkerületi Lapokat az ADT még nem dolgozta fel, ezért csak gyenge minőségű fénymásolatként olvashatjuk, a szövegeket lemásoltuk a képekről, de úgy döntöttünk maradjon néhány kép is a “hangulata” miatt. Köszönjük, hogy forrásként a monori könyvtár DVD- jét használhattuk, ez természetesen elérhető minden olvasó számára. (A bemutatott újságcikkek szóhasználata és helyesírása eltér a maitól!)

A címlapképünk nem helyi újságból származik, mert abban nem közöltek képet az eseményről.





A Nemzeti Falanx Egyesület megalakulásnak híre

a Monorkerületi Lapok-ból (1907.)


kép

A fenti kép forrása: monori könyvtár


“Ily cím alatt igen üdvös célú egyesület alakult legutóbb a fővárosban, mely működési területét az egész országra kiterjeszti. Az egyesület célját részletesen és érdekesen ismerteti az alábbi cikk (az első részben már bemutattuk), melyet a vármegyénk hivatalos lapjából vettünk át, mint amelybe vármegyénk alispánja közhasznú volta miatt és az egyesületnek különösen a községek elöljárói előtt való ismertetése végett közölni rendelte. Bennünket azért érdekel közelről az egyesület megalakulása, mert első nyilvános szereplésénél aug. 20-án járásunk községeinek gyermekeivel óhajt néptornaversenyt rendezni.

Amidőn közreadjuk mi is e cikket, nem bírjuk eléggé kifejezni az egyesület czéljának nagyszerű voltát és éppen azért olvasóink legmelegebb érdeklődésébe és pártolásába ajánljuk a “Nemzeti Falanx Egyesület”-et. A hivatalos lap cikke egész terjedelmében a következő:” (Lásd az első részt)

kép

A fenti kép forrása: monori könyvtár





Nemzeti Fálanx Monoron

(Igen, néha Fálanx. . .)

“Mult számunkban kimerítően ismertettük azt a hazafias és igen nemes célu egyesületet, mely a magyar nép testi és szellemi nevelésének ügyét óhajtja szolgálni. Benne foglaltatott ismertetésünkben az is, hogy első ténykedésül járásunk serdülő gyermekeivel akar István király napján a fővárosban tornaversenyt rendezni. Az ez iránti mozgalmat már megindította Monoron és a többi községben, mindenütt megbizván egy arra alkalmas egyént, hogy az ifjú csapatokat szervezze, oktassa és majdan a versenyre fölvezesse. Monoron Sükösd Ferenc áll. iskolai tanítót bizta meg az egyesület, ellátta a tanításhoz szükséges szerekkel is és akik gyermekeiket ebben a mindenképp szép és üdvös oktatásban akarják részesíteni, jelentkezhetnek föntnevezett tanítónál, ki az egyesület utasítása szerinti oktatást legközelebb megkezdi.”


kép

A fenti kép forrása: monori könyvtár


“Gyermekek tornaversenye Monoron. A “Nemzeti Falanx” egyesület, mely csak pár hét előtt alakult a fővárosba és melynek igen üdvös célja a fiatalság testi és szellemi nevelése, mint örömmel értesülünk, első szereplési helyéül városunkat választotta. Az egész ország területére gravitáló egyesület választmánya ugyanis elhatározta július 31-én tartott ülésén, hogy első gyermektornaversenyét augusztus 20-án Monoron rendezi a járásunkban 12 éven felüli gyermekekkel, e végből már érintkezésbe lépett a községek elöljáróságaival, hogy ezek támogatását a versenyhez megnyerje. A programm a következő:”

(Lásd az első részt!)



1908!!! A pünkösdi verseny


kép

“Ifjúsági versenyek.

A Nemzeti Fálanx egyesület monorjárási fiókja pünkösd második ünnepén rendezi ifjúsági versenyét Monoron. Amidőn a versenyek sorrendjét alább teljes egészében leközöljük, azon reményünknek adunk kifejezést, hogy a gyermekeket a versenyre előkészítő megbízottak iparkodni fognak azokat úgy kioktatni, hogy a versenyek igazán szabályosak, értékesek és élvezetesek legyenek és hogy a versenyeket végig néző közönség meggyőzödjön azok láttán, hogy a egyesület igazán hasznos és üdvös célt szolgál az ifjuság testi és szellemi nevelésének fejlesztésével. Ami csak ugy következik be, ha a versenyek szépen, szabályosan folynak le. Ezt azért jegyeztük itt meg, mert habár a versenyek ideje már innen-onnan elérkezik, még eddig igen keveset hallottunk az előkészületeiről, különösen pedig a gyermekek oktatásáról. Maga a verseny programmja nagyon is gazdag, s ha minden egyes szám ügyesen mutattatik be, akkor igazán szép lesz ez az ifjúsági verseny, mely a közönséget sarkalni fogja az egyesület legnagyobb támogatására. A monorjárási fiók elnöke: Földváry Bertalan

kép




“A Nemzeti Fálanx versenye

a Nemzeti Fálanx monorjárási fiókjának vezetősége már megtette a szükséges előkészületeket a versenyre, melyet pünkösd hétfőjén d. u. 3. órakor a monori vásártéren tartanak meg. A járás községeiből Monoron kivül még Kispest, Gyömrő, Gomba, Üllő és Péteri jelentette be a részvételét a versenyre, amely mindenesetre nagy lépést fog jelenteni a Fálanx céljainak elérésében s azonkívül a megjelenő közönségnek igazán elsőrangú szórakozást fog nyújtani.”

(Első részünkben felmerült néhány kérdés, az egyikre most választ kaptunk: a monori vásártéren tartották a Nemzeti Falanx rendezvényét. A vásártérről az éppen (végleg) megszűnőben lévő területről egy gondolat: “kezdetben” a vasút, azzal szemben a Kossuth Lajos utca és mai Tompa Mihály utca volt a kiterjedésének határa. A mai Dózsa György utcát pl. a Tompa-Fillér utcáktól Vásár utcának nevezték, nem kizárt, hogy a mai Békásban lakók háza helyén tartották a Nemzeti Falanx monori rendezvényét.)

A következő szám:

kép




Köszönetnyílvánítás

A Monor járási Nemzeti falanx által pünkösd hétfőjén rendezett verseny alkalmával több oldalról nyert szívesség és áldozatkézségért a vezetőség köszönetét fejezem ki mindazoknak, akik a rendezéshez szükséges tárgyakat rendelkezésünkre bocsájtották. Igy Baltigh Juliska, Draskovich Matild, Horeczky Irénke és Moravitz Jolán urleányoknak, kik az érmekhez szükséges szalagokat készítették el ügyesen, Gyallay Imre urnak a pénztárnoki teendők ellátása körüli szíves fáradozásaiért, Farkas Kálmán urnak a vásártér átengedéséért, Heller Jenő urnak a pálya készítésében kifejtett buzgó segítségéért, Fried Béla urnak a liszteszsákokért, Kakas Mihály urnak a sátrak díjmentes átengedése, Schlesinger Ignác, Stern Jenő uraknak a hordókért, Polacsek I. és fia cégnek a deszka és faanyagok kölcsönzéséért, valamint Monor község elöljáróságának szíves támogatásáért.

Monor, 1908 évi jun. hó 11-én Földváry, főszolgabíró.”



A második rész összefoglalása

Végezetül elmondhatjuk, hogy a Nemzeti Falanx egy kíváló, “korát megelőző” kezdeményezésnek indult, de már az elején támogatási gondokkal küzdött, ezért került végül Monorra a Budapestre tervezett esemény; aminek mi monoriak örülünk, mert a helyi és országos újságcikkekben felsorolt személyek, helyek és nem utolsósorban maga a Nemzeti Falanx már a történelmünk része. (Lehetett volna, de a Monoldal fedezte fel az eddig politikai okokból titkolt eseményt) A bemutatott híradások szerint az adakozó monoriak szervezőként-, versenyzőként- és nézőként is kitettek magukért; előkerült egy újabb részlet a múltból amire ma is büszkék lehetünk!

A Monoldal számára a Nemzeti Falanx felfedezése egy megerősítés, hogy folytassuk. . . Monoldal: helytörténet egy oldalon, de nem egyoldalúan.

Keresem a Nemzeti Falanx jelvényét, minden megoldás érdekel: eredeti, másolat, fénykép, rajz!!!

Keresem a Nemzeti Falanx monori emlékeit!!!

Az első rész teljes terjedelmében itt olvasható:

https://monoldal.blogspot.com/2024/10/nemzeti-falanx-monori-esemenye-1.html



Minden észrevételt szívesen fogadok! 

(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)



Tóth Gábor 2016-2024. 10. 29.



A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős 

Tóth Karosszéria Monor


2024. október 25., péntek

Nemzeti Falanx monori eseménye (1.)

 

Egy korábbi facebook jegyzet felújítása!


Nemzeti Falanx Monoron, 1907. augusztus 20.-2018. a 111. évforduló

A magyar ifjúság szellemi-testi nevelésének göröngyös útjai

Ajánlom Baranta mesteremnek Koska Györgynek és minden egykori monori Barantás társamnak!

De sokszor fogom még így kezdeni: bevallom, nem túl régen ismertem meg a mai témánkat (Miért maradt ki eddig a Nemzeti Falanx a monori helytörténetből?) -- egyik hozza a másikat, kicsit többet is, mint amit sorba tudnék szedni -- figyelmetlenségem miatt, végül a tervezett “kerek” 111. évforduló is eltelt. . . nincs kedvenc témám, amiről írok az mind a kedvencek közé tartozik, de mivel Monoron évekig Baranta csapatot szerveztünk, ezért úgy érzem a mai témánk az eddigiek közül a legkülönlegesebb, mert megtaláltam a forrást. . . ráadásul Monoron, ez még engem is nagyon meglepett. (Akinek a Baranta szó nem mond semmit, előbb-utóbb olvashat róla -- főként a monori történetéről)



kép


A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=543&layout=s




Nemzeti Falanx Monoron

A címet ízlelgetve azt mondhatom, hogy sohasem hallottam róla.

-- Önök? (Minden észrevételt szívesen fogadok!)

A Monoldal általában kevéssé ismert vagy teljesen új témákkal jelentkezik -- ez azért van, mert vannak ilyen témák -- a tájékoztatás egyoldalúsága szembe ötlő. Mai témánk akár “A kevéssé ismert híres monoriak” című sorozatunkban is megjelenhetett volna, mert Monoron kívül ismert, csak mi monoriak nem tudunk már róla.

2024. kiegészítés: jól éreztem, mert a Nemzeti Falanx szervezésében részt vállaló Sztankó Sándor is "Kevéssé ismert híres monori" az eredeti írás megjelenése óta már több Monoldal bejegyzés készült róla és feleségéről! Itt olvasható: https://monoldal.blogspot.com/2024/05/kevesse-ismert-hires-monoriak-10.html


Csak példaképpen az ADT nélkül is olvasható források:

http://www.archivnet.hu/hetkoznapok/nemzeti_falanx_egyesulet.html

http://www.huszadikszazad.hu/1908-julius/politika/a-nemzeti-falanx

https://dka.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=71989

http://www.kodolanyi.hu/nevelestortenet/?rovat_mod=archiv&act=menu_tart&eid=31&rid=1&id=143

Fél mondatot találtam a Monori Krónikában (1998), ami fontos lehet számunkra -- rögtön megvédeném a szerzőt -- ami mint tudjuk a korlátozott terjedelem és a források nehezebb elérhetősége miatt talán érthető is. (Nem győzöm elégszer ismételni, hogy mennyivel könnyebb ma kutatni, mint az internet előtt. . . évtizedekkel.)

373. oldal: Monor sportja 1901-1945 (Oláh Gyula, 1966. április 12.)

Idézet a Monori Krónikából:

“1907. Országos atlétikai, valamint lovasverseny és birkózó verseny. -- Nagy közönségsiker!” (A Nemzeti Falanx nevet nem említették, de az “atlétikai verseny” név ráillik.)

Eddigi kutatásaim szerint 1907-ben valószínűleg lezajlottak a fentebb írt események, de mind különböző szervezés, időpont és talán helyszín is.

A híradás olyan rövid volt, hogy nem derülhetett ki belőle, hogy az egyik esemény nem egyszerűen “csak sport”, ráadásul egy országos mozgalom első, Monoron tartott alkalma is! (Sokszor elgondolkodtam már azon is, hogy mettől-meddig sport egy szellemi-testi szabadidős tevékenység. . . a monori Barantáról szóló írásban ezt hosszabban kifejtem majd)

Pótoljuk ismereteink hiányosságait, ha másért nem, azért, mert a Nemzeti Falanx mozgalom bemutatkozó alkalmát a korabeli híradások Monorhoz kötik!

Keresem a Nemzeti Falanx monori emlékeit: jelvény, fénykép, bármilyen tárgy, visszaemlékezés, pontos helyszín. . . bármit ami a Nemzeti Falanx-al kapcsolatos!!!



Nemzeti Falanx Monoron

A nemzeti jelző a névadás idején még nem lehetett olyan mértékben „elkoptatott” mint manapság; ha a dátumot nézzük, akkor láthatjuk, hogy Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia részeként nem is volt (lehetett) igazán önálló ország, hiába a “boldog békeidők”. (Csak megjegyzem, hogy 111 esztendővel később, alig másabb a helyzetünk, külföldön hozott “általános” törvényeket próbálnak ránk erőltetni.) (2024. kiegészítés: 117 évvel később sem jobb a helyzetünk. . .)

Állítólag mi monoriak is hozzátettünk ahhoz, hogy a “KK” közé beékelődjön egy picike “u” betű, “u”, mint und/és. Remélem mindenki tudja, hogy a K.u.K. Császári és Királyi név ”kierőszakolása” „monori zászló afférként” írta be magát a történelembe, ami hazánkban fontos változásokat indított el, de Monor fejlődését (talán büntetésként) visszavetette. (Ha valaki eddig mégsem hallott a “zászló afférról”, akkor v. Szőnyi Atilla írását a Derengő sugarak című közelmúltban megjelent kiadványban megtalálja.)

Nem is magyaráznám tovább a nemzeti szót.

Mindenkinek más jut róla eszébe, talán pont ezek: a Nemzeti Dal, a Nemzeti Színház, a Nemzeti Múzeum, a Nemzet Sportolója, a Nemzet Színésze esetleg a dohányboltok. . .

A falanx (phalanx) szó eredetéről:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Phalanx

Ha valaki nem kattintott a fenti linkre, akkor nekik elmondom, hogy a szó görög eredetű, eredeti jelentése: csoport, (zárt) közösség, de ma már szinte kizárólag a ókori katonai-harcászati jelentését ismerjük. A csatában elsősorban az elől, zárt rendben haladó, egymást toló-támasztó lándzsásokat jelenti.

kép

Aki figyelt az elején, most megértheti, hogyan lehetett volna kerek a 111. évforduló. . . Remélem nem csak én szeretem a fiatalon elhunyt-, Monorhoz is kötődő

ifj. Hegyi Füstös László vicces-elgondolkodtató munkáit. . . He-Fü-La-ról itt olvashatnak: https://monoldal.blogspot.com/2023/01/hegyi-fustos-laszlo.html

Hogy miért került össze a nemzeti szó egy görög katonai egység nevével?

Azt nem tudjuk, illetve néhány korszakot leszámítva a “külföldi” a magyartól műveltebbnek tartott népek történelme (de még a kétségbe vonható mitológiája is) mindig előrébb volt a hazainál, hogy ne menjünk messzire: a nemzetinél.

(Ha nem is teljesen a “falanx” megfelelője, de a magyar “örs” hasonló jelentésű, lehetett volna ez is a nevük, ami magyar eredete miatt nem is kívánta volna a nemzeti jelzőt; érdekes, hogy az “örs” szót később (a megszüntetett cserkészettől átvéve!) a kommunista rendszer ifjúsági csoportosulása, az úttörőmozgalom is használta.)

A névválasztást én nem tartom jónak, de nézzük mi volt a név mögött.

Mi volt a szándék és mi valósult meg belőle?



Nemzeti Falanx Monoron

A monori és járási vezetők tájékoztatása a tervezet részleteiről, amiből kiderül, hogy ez bizony több, mint sport:

kép

Ez már híradás az első, Szent István napi rendezvényről:

kép

Idézet a fenti írásból: “ Szent István napján sikerült népies ifjúsági versenyt rendezett, melyben az egyesületnek a monori sportegyesület tagjai segédkeztek” (Az MSE közvetlen elődje korábban, már 1901-ben megalakult, lásd a Monori Krónika ide vonatkozó írásait, pl. 373. oldal.) (De, az Oláh Gyula (Monori Krónika, 373.) által említett lovas és birkózó számokat nem említik, ebből (is) következik, hogy több, egymástól független “sport esemény” történt 1907-ben)

A fenti szöveg országos jelentőségű, de hosszútávon a monori Nemzeti Falanxra is kiható mondata: “és a monori versennyel egyidejűleg elrendelte az “Iskolai Zászlóaljak” fölállítását”, végül -- ma már tudjuk -- hosszútávon egyikből sem lett semmi. . . a Nemzeti Falanx fent említett következő helyszíneiről -- Esztergom, Győr, Máramaros -- az országos lapokban semmilyen híradást sem találtam. . .

Folytatás:

kép

A fenti képek forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/NemzetiSport_1907/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=646&layout=s



Azt hiszem a Nemzeti Falanx minden tervezett és megvalósult pontjával ma is egyetérthetünk.


Idézet a fenti szövegből: “A Falanx jelvénye nyílvessző: A magyarságért nyilegyenesen -- előre. (Ha bárki talál róla képet, kérem keressen meg!!!)

-- Mit lehet erre mondani? (a cél kikezdhetetlen, az “előre” jelszót később az úttörők átvették. . .)

-- Kimondott szó, kilőtt nyíl. . . szól a régi mondás.

Most, hogy már megismertük a Nemzeti Falanx fogalmát és a megvalósult terveket, következzék néhány gondolat:

a hasonló szándékú, de kicsit “polgáribb, kevésbé katonai” angol cserkészet alakulását a két tucat fővel tartott első “próbatáborhoz” kötik, ami pont akkor volt mint a monori Nemzeti Falanx -- 1907-ben (a híradások szerint 100 fővel, 1908-ban 400 fővel!)

A magyar cserkészmozgalom az angol elveket és rendszert követve alakult meg 1910-ben. (A magyar cserkészet 100. születésnapját hatalmas táborral ünnepelték a közeli Üllő és Ócsa közt az egykori katonai területen. Ha résztvevőként nem is -- pedig egy hajszálon múlott, hogy barantás lettem és nem cserkész -- de látogatóként jártam ebben a táborban (véletlenül, ha van olyan), éppen kerékpárral haladtunk Bösztörpuszta felé, de ez már egy másik történet (a monori Baranta). . . része lesz.)

Egy korábbi Monoldal bejegyzés a hazai cserkészet történetéről: https://monoldal.blogspot.com/2024/04/konyvbemutato-17-bakay-kornel-ragyogj.html

Néhány évtizeddel később: a magyar Levente Mozgalom elindulásához és tartós működéséhez úgy látszik szükség volt az elvesztett I. világháború keserű tapasztalataira:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Levente_(int%C3%A9zm%C3%A9ny)

Cserkészet forrás 1.: https://www.cserkesz.hu/latogatok/magunkrol/mi-a-cserkeszet

Cserkészet forrás 2.: https://hu.wikipedia.org/wiki/Cserk%C3%A9szet


A monori Nemzeti Falanxon résztvevő versenyzők (versengők)

kép

A fenti és a címlapképünk forrása: https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=543&layout=s


A lenti képen a nézők láthatók, mindannyian ünneplőben!

kép

A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=543&layout=s


A fenti képek jobb alsó sarkában a “Franklin T.” cégjelzés olvasható, ezen a néven akkoriban egy budapesti könyvnyomda működött, ezért elképzelhető, hogy korai, Monorról készült képeslapok kerültek az újságcikkbe.

kép

A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/JogtudomanyiKozlony_1913/?query=monor%20franklin%20t%C3%A1rsulat%201907&pg=291&layout=s



Már az 1908-ban tartandó pünkösdi eseményt tervezik:

kép

A fenti kép forrása: https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/PestPilisSoltKiskunVmHivatalosLapja_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=329&layout=s


A fenti írásból kiderül, hogy a “Nemzeti Falanx” alakult előbb, az “Iskolai Zászlóaljak” csak utána, a sikeres monori Nemzeti Falanx után mégis az Iskolai Zászlóaljakat támogatták határozottabban az ország vezetői.


Ez már beszámoló az 1908-as pünkösdi eseményről:

kép

Folytatás:

kép

Folytatás:

kép




Érdekességképpen: a beszámoló így jelent meg a Vasárnapi Újságban:

kép

A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=543&layout=s

A fenti újságcikket a területileg legjobban illetékes alapító, Báró Nyáry Albert írta!

kép

A Nemzeti Sport egészen részletes leírást közölt az eseményről, sajnos fényképet nem, de a Vasárnapi Újság közölt egy képet “az egyszerű mezítlábas parasztfiúkról” is.

A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%2Bnemzeti%2Bfalanx&pg=544&layout=s&fbclid=IwAR1x1wZkIDBwvuqC3_VXk5jQ6GMr1Y8yRnOb-hJt-hbtLRUUBRtZ80GrWPg


A Nemzeti Sportból:

kép

Idézet a fenti írásból:

“Pedig azt, amit a monoriak megcsináltak, egy kevés jóakarattal s természetes kitartással az egész országban megcsinálhatnák.”

A fenti sorokat olvasva rögtön eszembe jutott a 101 esztendővel később indult monori Baranta foglalkozások plakátjaira “költött” mondat: “Szeretettel várunk minden jószándékú érdeklődőt!” -- Jóakarat és jószándék -- szükség volt rá, hogy kicsit több, mint 5 évig működhessen a monori Baranta, nem panaszkodás, hanem “egyfajta öröm”, mert nagyjából 20 állandó-, ismertebb- és elismertebb sportolási lehetőség között is kitartottunk -- egészen a “válság” legmélyéig.

Folytatás:

kép

Folytatás


kép

Folytatás



kép


Vége

A fenti képek forrása: 



kép

Fent: az írásban említett gyömrői fiúk csapata

Kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%2Bnemzeti%2Bfalanx&pg=544&layout=s&fbclid=IwAR1x1wZkIDBwvuqC3_VXk5jQ6GMr1Y8yRnOb-hJt-hbtLRUUBRtZ80GrWPg


A fenti írásból rengeteg kiemelni való volna, de rövidre fogva: ma is hallható monori családnevek pl. Vitéz, Thám, Bimbó.


kép

A fenti kép forrása:

https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%2Bnemzeti%2Bfalanx&pg=544&layout=s&fbclid=IwAR1x1wZkIDBwvuqC3_VXk5jQ6GMr1Y8yRnOb-hJt-hbtLRUUBRtZ80GrWPg

Összefoglalás:

Hosszas készülődés után 1907-ben -- az angol cserkészet alapítási évében, az Iskolai Zászlóaljak előtt egy évvel, a magyar cserkészet alakulása előtt három évvel -- Monoron egy nagy létszámú, sikeres ifjúsági rendezvényt tartottak Nemzeti Falanx néven, aminek célja az iskolás gyerekek -- elsősorban fiúk részére, de nem felejtsük, hogy egy ilyen esemény a nézőkre is jó hatással van -- szellemi-testi nevelése és katonai előképzése volt; a mozgalom kellő támogatás hiányában nem sokáig működött. A Nemzeti Falanx korai megszűnésének okai közt lehet még a cserkészet vidéki elterjedésének gátja: a vidéki élet már a gyermekkorban is nagy feladatokat ad, leginkább a tervezett táborok idején az iskolai szünetben, ami egyértelműen a termények betakarításának idejére tevődött.

Ma sem sikerült a vállalt “egy oldalon” belül maradnunk, de nem szívesen szabtam volna ezt a szakaszt több részre -- a témához hamarosan további érdekes “adalékok” következnek.

Kérdéseim:

  • Lehet-e Monoron még fénykép a Nemzeti Falanx eseményéről?
  • Tudja-e valaki mi volt a pontos helyszíne az eseménynek? (azóta tudjuk a monori Vásártér)
  • A résztvevők leszármazottai hallottak-e az eseményről?

Keresem a Nemzeti Falanx jelvényét, minden megoldás érdekel: eredeti, másolat, fénykép, rajz!!!

Keresem a Nemzeti Falanx monori emlékeit!!!


Minden észrevételt szívesen fogadok! 

(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)



Tóth Gábor 2016-2024. 10. 25.



A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős 

Tóth Karosszéria Monor





Könyvbemutató (22.) Kocsis Mihály: Monor község története (1928.)

    Az alapszövegtől eltérő színű szövegrészek linkek, kattintással megnyithatók! Kocsis Mihály sokszor említésre került a Monoldalon, a ma ...

Népszerű bejegyzések