Egy korábbi facebook jegyzet felújítása!
Nemzeti Falanx Monoron, 1907. augusztus 20.-2018. a 111. évforduló
A magyar ifjúság szellemi-testi nevelésének göröngyös útjai
Ajánlom Baranta mesteremnek Koska Györgynek és minden egykori monori Barantás társamnak!
De sokszor fogom még így kezdeni: bevallom, nem túl régen ismertem meg a mai témánkat (Miért maradt ki eddig a Nemzeti Falanx a monori helytörténetből?) -- egyik hozza a másikat, kicsit többet is, mint amit sorba tudnék szedni -- figyelmetlenségem miatt, végül a tervezett “kerek” 111. évforduló is eltelt. . . nincs kedvenc témám, amiről írok az mind a kedvencek közé tartozik, de mivel Monoron évekig Baranta csapatot szerveztünk, ezért úgy érzem a mai témánk az eddigiek közül a legkülönlegesebb, mert megtaláltam a forrást. . . ráadásul Monoron, ez még engem is nagyon meglepett. (Akinek a Baranta szó nem mond semmit, előbb-utóbb olvashat róla -- főként a monori történetéről)
A fenti kép forrása:
Nemzeti Falanx Monoron
A címet ízlelgetve azt mondhatom, hogy sohasem hallottam róla.
-- Önök? (Minden észrevételt szívesen fogadok!)
A Monoldal általában kevéssé ismert vagy teljesen új témákkal jelentkezik -- ez azért van, mert vannak ilyen témák -- a tájékoztatás egyoldalúsága szembe ötlő. Mai témánk akár “A kevéssé ismert híres monoriak” című sorozatunkban is megjelenhetett volna, mert Monoron kívül ismert, csak mi monoriak nem tudunk már róla.
2024. kiegészítés: jól éreztem, mert a Nemzeti Falanx szervezésében részt vállaló Sztankó Sándor is "Kevéssé ismert híres monori" az eredeti írás megjelenése óta már több Monoldal bejegyzés készült róla és feleségéről! Itt olvasható: https://monoldal.blogspot.com/2024/05/kevesse-ismert-hires-monoriak-10.html
Csak példaképpen az ADT nélkül is olvasható források:
http://www.archivnet.hu/hetkoznapok/nemzeti_falanx_egyesulet.html
http://www.huszadikszazad.hu/1908-julius/politika/a-nemzeti-falanx
https://dka.oszk.hu/html/kepoldal/index.phtml?id=71989
http://www.kodolanyi.hu/nevelestortenet/?rovat_mod=archiv&act=menu_tart&eid=31&rid=1&id=143
Fél mondatot találtam a Monori Krónikában (1998), ami fontos lehet számunkra -- rögtön megvédeném a szerzőt -- ami mint tudjuk a korlátozott terjedelem és a források nehezebb elérhetősége miatt talán érthető is. (Nem győzöm elégszer ismételni, hogy mennyivel könnyebb ma kutatni, mint az internet előtt. . . évtizedekkel.)
373. oldal: Monor sportja 1901-1945 (Oláh Gyula, 1966. április 12.)
Idézet a Monori Krónikából:
“1907. Országos atlétikai, valamint lovasverseny és birkózó verseny. -- Nagy közönségsiker!” (A Nemzeti Falanx nevet nem említették, de az “atlétikai verseny” név ráillik.)
Eddigi kutatásaim szerint 1907-ben valószínűleg lezajlottak a fentebb írt események, de mind különböző szervezés, időpont és talán helyszín is.
A híradás olyan rövid volt, hogy nem derülhetett ki belőle, hogy az egyik esemény nem egyszerűen “csak sport”, ráadásul egy országos mozgalom első, Monoron tartott alkalma is! (Sokszor elgondolkodtam már azon is, hogy mettől-meddig sport egy szellemi-testi szabadidős tevékenység. . . a monori Barantáról szóló írásban ezt hosszabban kifejtem majd)
Pótoljuk ismereteink hiányosságait, ha másért nem, azért, mert a Nemzeti Falanx mozgalom bemutatkozó alkalmát a korabeli híradások Monorhoz kötik!
Keresem a Nemzeti Falanx monori emlékeit: jelvény, fénykép, bármilyen tárgy, visszaemlékezés, pontos helyszín. . . bármit ami a Nemzeti Falanx-al kapcsolatos!!!
Nemzeti Falanx Monoron
A nemzeti jelző a névadás idején még nem lehetett olyan mértékben „elkoptatott” mint manapság; ha a dátumot nézzük, akkor láthatjuk, hogy Magyarország az Osztrák-Magyar Monarchia részeként nem is volt (lehetett) igazán önálló ország, hiába a “boldog békeidők”. (Csak megjegyzem, hogy 111 esztendővel később, alig másabb a helyzetünk, külföldön hozott “általános” törvényeket próbálnak ránk erőltetni.) (2024. kiegészítés: 117 évvel később sem jobb a helyzetünk. . .)
Állítólag mi monoriak is hozzátettünk ahhoz, hogy a “KK” közé beékelődjön egy picike “u” betű, “u”, mint und/és. Remélem mindenki tudja, hogy a K.u.K. Császári és Királyi név ”kierőszakolása” „monori zászló afférként” írta be magát a történelembe, ami hazánkban fontos változásokat indított el, de Monor fejlődését (talán büntetésként) visszavetette. (Ha valaki eddig mégsem hallott a “zászló afférról”, akkor v. Szőnyi Atilla írását a Derengő sugarak című közelmúltban megjelent kiadványban megtalálja.)
Nem is magyaráznám tovább a nemzeti szót.
Mindenkinek más jut róla eszébe, talán pont ezek: a Nemzeti Dal, a Nemzeti Színház, a Nemzeti Múzeum, a Nemzet Sportolója, a Nemzet Színésze esetleg a dohányboltok. . .
A falanx (phalanx) szó eredetéről:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Phalanx
Ha valaki nem kattintott a fenti linkre, akkor nekik elmondom, hogy a szó görög eredetű, eredeti jelentése: csoport, (zárt) közösség, de ma már szinte kizárólag a ókori katonai-harcászati jelentését ismerjük. A csatában elsősorban az elől, zárt rendben haladó, egymást toló-támasztó lándzsásokat jelenti.
Aki figyelt az elején, most megértheti, hogyan lehetett volna kerek a 111. évforduló. . . Remélem nem csak én szeretem a fiatalon elhunyt-, Monorhoz is kötődő
ifj. Hegyi Füstös László vicces-elgondolkodtató munkáit. . . He-Fü-La-ról itt olvashatnak: https://monoldal.blogspot.com/2023/01/hegyi-fustos-laszlo.html
Hogy miért került össze a nemzeti szó egy görög katonai egység nevével?
Azt nem tudjuk, illetve néhány korszakot leszámítva a “külföldi” a magyartól műveltebbnek tartott népek történelme (de még a kétségbe vonható mitológiája is) mindig előrébb volt a hazainál, hogy ne menjünk messzire: a nemzetinél.
(Ha nem is teljesen a “falanx” megfelelője, de a magyar “örs” hasonló jelentésű, lehetett volna ez is a nevük, ami magyar eredete miatt nem is kívánta volna a nemzeti jelzőt; érdekes, hogy az “örs” szót később (a megszüntetett cserkészettől átvéve!) a kommunista rendszer ifjúsági csoportosulása, az úttörőmozgalom is használta.)
A névválasztást én nem tartom jónak, de nézzük mi volt a név mögött.
Mi volt a szándék és mi valósult meg belőle?
Nemzeti Falanx Monoron
A monori és járási vezetők tájékoztatása a tervezet részleteiről, amiből kiderül, hogy ez bizony több, mint sport:
Ez már híradás az első, Szent István napi rendezvényről:
Idézet a fenti írásból: “ Szent István napján sikerült népies ifjúsági versenyt rendezett, melyben az egyesületnek a monori sportegyesület tagjai segédkeztek” (Az MSE közvetlen elődje korábban, már 1901-ben megalakult, lásd a Monori Krónika ide vonatkozó írásait, pl. 373. oldal.) (De, az Oláh Gyula (Monori Krónika, 373.) által említett lovas és birkózó számokat nem említik, ebből (is) következik, hogy több, egymástól független “sport esemény” történt 1907-ben)
A fenti szöveg országos jelentőségű, de hosszútávon a monori Nemzeti Falanxra is kiható mondata: “és a monori versennyel egyidejűleg elrendelte az “Iskolai Zászlóaljak” fölállítását”, végül -- ma már tudjuk -- hosszútávon egyikből sem lett semmi. . . a Nemzeti Falanx fent említett következő helyszíneiről -- Esztergom, Győr, Máramaros -- az országos lapokban semmilyen híradást sem találtam. . .
Folytatás:
A fenti képek forrása:
https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/NemzetiSport_1907/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=646&layout=s
Azt hiszem a Nemzeti Falanx minden tervezett és megvalósult pontjával ma is egyetérthetünk.
Idézet a fenti szövegből: “A Falanx jelvénye nyílvessző: A magyarságért nyilegyenesen -- előre. (Ha bárki talál róla képet, kérem keressen meg!!!)
-- Mit lehet erre mondani? (a cél kikezdhetetlen, az “előre” jelszót később az úttörők átvették. . .)
-- Kimondott szó, kilőtt nyíl. . . szól a régi mondás.
Most, hogy már megismertük a Nemzeti Falanx fogalmát és a megvalósult terveket, következzék néhány gondolat:
a hasonló szándékú, de kicsit “polgáribb, kevésbé katonai” angol cserkészet alakulását a két tucat fővel tartott első “próbatáborhoz” kötik, ami pont akkor volt mint a monori Nemzeti Falanx -- 1907-ben (a híradások szerint 100 fővel, 1908-ban 400 fővel!)
A magyar cserkészmozgalom az angol elveket és rendszert követve alakult meg 1910-ben. (A magyar cserkészet 100. születésnapját hatalmas táborral ünnepelték a közeli Üllő és Ócsa közt az egykori katonai területen. Ha résztvevőként nem is -- pedig egy hajszálon múlott, hogy barantás lettem és nem cserkész -- de látogatóként jártam ebben a táborban (véletlenül, ha van olyan), éppen kerékpárral haladtunk Bösztörpuszta felé, de ez már egy másik történet (a monori Baranta). . . része lesz.)
Egy korábbi Monoldal bejegyzés a hazai cserkészet történetéről: https://monoldal.blogspot.com/2024/04/konyvbemutato-17-bakay-kornel-ragyogj.html
Néhány évtizeddel később: a magyar Levente Mozgalom elindulásához és tartós működéséhez úgy látszik szükség volt az elvesztett I. világháború keserű tapasztalataira:
https://hu.wikipedia.org/wiki/Levente_(int%C3%A9zm%C3%A9ny)
Cserkészet forrás 1.: https://www.cserkesz.hu/latogatok/magunkrol/mi-a-cserkeszet
Cserkészet forrás 2.: https://hu.wikipedia.org/wiki/Cserk%C3%A9szet
A monori Nemzeti Falanxon résztvevő versenyzők (versengők)
A fenti és a címlapképünk forrása: https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/VasarnapiUjsag_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=543&layout=s
A lenti képen a nézők láthatók, mindannyian ünneplőben!
A fenti kép forrása:
A fenti képek jobb alsó sarkában a “Franklin T.” cégjelzés olvasható, ezen a néven akkoriban egy budapesti könyvnyomda működött, ezért elképzelhető, hogy korai, Monorról készült képeslapok kerültek az újságcikkbe.
A fenti kép forrása:
Már az 1908-ban tartandó pünkösdi eseményt tervezik:
A fenti kép forrása: https://adtplus.arcanum.hu/hu/view/PestPilisSoltKiskunVmHivatalosLapja_1908/?query=monor%20nemzeti%20falanx&pg=329&layout=s
A fenti írásból kiderül, hogy a “Nemzeti Falanx” alakult előbb, az “Iskolai Zászlóaljak” csak utána, a sikeres monori Nemzeti Falanx után mégis az Iskolai Zászlóaljakat támogatták határozottabban az ország vezetői.
Ez már beszámoló az 1908-as pünkösdi eseményről:
Folytatás:
Folytatás:
Érdekességképpen: a beszámoló így jelent meg a Vasárnapi Újságban:
A fenti kép forrása:
A fenti újságcikket a területileg legjobban illetékes alapító, Báró Nyáry Albert írta!
A Nemzeti Sport egészen részletes leírást közölt az eseményről, sajnos fényképet nem, de a Vasárnapi Újság közölt egy képet “az egyszerű mezítlábas parasztfiúkról” is.
A fenti kép forrása:
A Nemzeti Sportból:
Idézet a fenti írásból:
“Pedig azt, amit a monoriak megcsináltak, egy kevés jóakarattal s természetes kitartással az egész országban megcsinálhatnák.”
A fenti sorokat olvasva rögtön eszembe jutott a 101 esztendővel később indult monori Baranta foglalkozások plakátjaira “költött” mondat: “Szeretettel várunk minden jószándékú érdeklődőt!” -- Jóakarat és jószándék -- szükség volt rá, hogy kicsit több, mint 5 évig működhessen a monori Baranta, nem panaszkodás, hanem “egyfajta öröm”, mert nagyjából 20 állandó-, ismertebb- és elismertebb sportolási lehetőség között is kitartottunk -- egészen a “válság” legmélyéig.
Folytatás:
Folytatás
Fent: az írásban említett gyömrői fiúk csapata
Kép forrása:
A fenti írásból rengeteg kiemelni való volna, de rövidre fogva: ma is hallható monori családnevek pl. Vitéz, Thám, Bimbó.
A fenti kép forrása:
Összefoglalás:
Hosszas készülődés után 1907-ben -- az angol cserkészet alapítási évében, az Iskolai Zászlóaljak előtt egy évvel, a magyar cserkészet alakulása előtt három évvel -- Monoron egy nagy létszámú, sikeres ifjúsági rendezvényt tartottak Nemzeti Falanx néven, aminek célja az iskolás gyerekek -- elsősorban fiúk részére, de nem felejtsük, hogy egy ilyen esemény a nézőkre is jó hatással van -- szellemi-testi nevelése és katonai előképzése volt; a mozgalom kellő támogatás hiányában nem sokáig működött. A Nemzeti Falanx korai megszűnésének okai közt lehet még a cserkészet vidéki elterjedésének gátja: a vidéki élet már a gyermekkorban is nagy feladatokat ad, leginkább a tervezett táborok idején az iskolai szünetben, ami egyértelműen a termények betakarításának idejére tevődött.
Ma sem sikerült a vállalt “egy oldalon” belül maradnunk, de nem szívesen szabtam volna ezt a szakaszt több részre -- a témához hamarosan további érdekes “adalékok” következnek.
Kérdéseim:
- Lehet-e Monoron még fénykép a Nemzeti Falanx eseményéről?
- Tudja-e valaki mi volt a pontos helyszíne az eseménynek? (azóta tudjuk a monori Vásártér)
- A résztvevők leszármazottai hallottak-e az eseményről?
Keresem a Nemzeti Falanx jelvényét, minden megoldás érdekel: eredeti, másolat, fénykép, rajz!!!
Keresem a Nemzeti Falanx monori emlékeit!!!
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
Tóth Gábor 2016-2024. 10. 25.
A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése