A helyi újság híradásai
(A helyi újság is beszámolt az eseményről, a helytörténetből mégis kimaradt!)
A fenti kép forrása:
Az első részben bőven mutattunk az országos sajtók Nemzeti Falanx monori eseményéről szóló híreiből, volt köztük közlemény az alakulásról, felhívás a leendő résztvevőkhöz és fényképes beszámoló a már lezajlott eseményről.
Most nézzük, hogy a korszak egyetlen helyi folyóirata
a Monorkerületi Lapok, hogyan tudósított az eseményről.
(A Monor és Vidéke ekkor szünetelt.)
Több, mint 100 esztendő elteltével sajnos személyes adatközlők már nincsenek köztünk. . . Nem titok, hogy az első részben felmerült kérdések egy részére is választ kapunk!
Sajnos a Monorkerületi Lapokat az ADT még nem dolgozta fel, ezért csak gyenge minőségű fénymásolatként olvashatjuk, a szövegeket lemásoltuk a képekről, de úgy döntöttünk maradjon néhány kép is a “hangulata” miatt. Köszönjük, hogy forrásként a monori könyvtár DVD- jét használhattuk, ez természetesen elérhető minden olvasó számára. (A bemutatott újságcikkek szóhasználata és helyesírása eltér a maitól!)
A címlapképünk nem helyi újságból származik, mert abban nem közöltek képet az eseményről.
A Nemzeti Falanx Egyesület megalakulásnak híre
a Monorkerületi Lapok-ból (1907.)
A fenti kép forrása: monori könyvtár
“Ily cím alatt igen üdvös célú egyesület alakult legutóbb a fővárosban, mely működési területét az egész országra kiterjeszti. Az egyesület célját részletesen és érdekesen ismerteti az alábbi cikk (az első részben már bemutattuk), melyet a vármegyénk hivatalos lapjából vettünk át, mint amelybe vármegyénk alispánja közhasznú volta miatt és az egyesületnek különösen a községek elöljárói előtt való ismertetése végett közölni rendelte. Bennünket azért érdekel közelről az egyesület megalakulása, mert első nyilvános szereplésénél aug. 20-án járásunk községeinek gyermekeivel óhajt néptornaversenyt rendezni.
Amidőn közreadjuk mi is e cikket, nem bírjuk eléggé kifejezni az egyesület czéljának nagyszerű voltát és éppen azért olvasóink legmelegebb érdeklődésébe és pártolásába ajánljuk a “Nemzeti Falanx Egyesület”-et. A hivatalos lap cikke egész terjedelmében a következő:” (Lásd az első részt)
A fenti kép forrása: monori könyvtár
Nemzeti Fálanx Monoron
(Igen, néha Fálanx. . .)
“Mult számunkban kimerítően ismertettük azt a hazafias és igen nemes célu egyesületet, mely a magyar nép testi és szellemi nevelésének ügyét óhajtja szolgálni. Benne foglaltatott ismertetésünkben az is, hogy első ténykedésül járásunk serdülő gyermekeivel akar István király napján a fővárosban tornaversenyt rendezni. Az ez iránti mozgalmat már megindította Monoron és a többi községben, mindenütt megbizván egy arra alkalmas egyént, hogy az ifjú csapatokat szervezze, oktassa és majdan a versenyre fölvezesse. Monoron Sükösd Ferenc áll. iskolai tanítót bizta meg az egyesület, ellátta a tanításhoz szükséges szerekkel is és akik gyermekeiket ebben a mindenképp szép és üdvös oktatásban akarják részesíteni, jelentkezhetnek föntnevezett tanítónál, ki az egyesület utasítása szerinti oktatást legközelebb megkezdi.”
A fenti kép forrása: monori könyvtár
“Gyermekek tornaversenye Monoron. A “Nemzeti Falanx” egyesület, mely csak pár hét előtt alakult a fővárosba és melynek igen üdvös célja a fiatalság testi és szellemi nevelése, mint örömmel értesülünk, első szereplési helyéül városunkat választotta. Az egész ország területére gravitáló egyesület választmánya ugyanis elhatározta július 31-én tartott ülésén, hogy első gyermektornaversenyét augusztus 20-án Monoron rendezi a járásunkban 12 éven felüli gyermekekkel, e végből már érintkezésbe lépett a községek elöljáróságaival, hogy ezek támogatását a versenyhez megnyerje. A programm a következő:”
1908!!! A pünkösdi verseny
“Ifjúsági versenyek.
A Nemzeti Fálanx egyesület monorjárási fiókja pünkösd második ünnepén rendezi ifjúsági versenyét Monoron. Amidőn a versenyek sorrendjét alább teljes egészében leközöljük, azon reményünknek adunk kifejezést, hogy a gyermekeket a versenyre előkészítő megbízottak iparkodni fognak azokat úgy kioktatni, hogy a versenyek igazán szabályosak, értékesek és élvezetesek legyenek és hogy a versenyeket végig néző közönség meggyőzödjön azok láttán, hogy a egyesület igazán hasznos és üdvös célt szolgál az ifjuság testi és szellemi nevelésének fejlesztésével. Ami csak ugy következik be, ha a versenyek szépen, szabályosan folynak le. Ezt azért jegyeztük itt meg, mert habár a versenyek ideje már innen-onnan elérkezik, még eddig igen keveset hallottunk az előkészületeiről, különösen pedig a gyermekek oktatásáról. Maga a verseny programmja nagyon is gazdag, s ha minden egyes szám ügyesen mutattatik be, akkor igazán szép lesz ez az ifjúsági verseny, mely a közönséget sarkalni fogja az egyesület legnagyobb támogatására. A monorjárási fiók elnöke: Földváry Bertalan
“A Nemzeti Fálanx versenye
a Nemzeti Fálanx monorjárási fiókjának vezetősége már megtette a szükséges előkészületeket a versenyre, melyet pünkösd hétfőjén d. u. 3. órakor a monori vásártéren tartanak meg. A járás községeiből Monoron kivül még Kispest, Gyömrő, Gomba, Üllő és Péteri jelentette be a részvételét a versenyre, amely mindenesetre nagy lépést fog jelenteni a Fálanx céljainak elérésében s azonkívül a megjelenő közönségnek igazán elsőrangú szórakozást fog nyújtani.”
(Első részünkben felmerült néhány kérdés, az egyikre most választ kaptunk: a monori vásártéren tartották a Nemzeti Falanx rendezvényét. A vásártérről az éppen (végleg) megszűnőben lévő területről egy gondolat: “kezdetben” a vasút, azzal szemben a Kossuth Lajos utca és mai Tompa Mihály utca volt a kiterjedésének határa. A mai Dózsa György utcát pl. a Tompa-Fillér utcáktól Vásár utcának nevezték, nem kizárt, hogy a mai Békásban lakók háza helyén tartották a Nemzeti Falanx monori rendezvényét.)
A következő szám:
Köszönetnyílvánítás
A Monor járási Nemzeti falanx által pünkösd hétfőjén rendezett verseny alkalmával több oldalról nyert szívesség és áldozatkézségért a vezetőség köszönetét fejezem ki mindazoknak, akik a rendezéshez szükséges tárgyakat rendelkezésünkre bocsájtották. Igy Baltigh Juliska, Draskovich Matild, Horeczky Irénke és Moravitz Jolán urleányoknak, kik az érmekhez szükséges szalagokat készítették el ügyesen, Gyallay Imre urnak a pénztárnoki teendők ellátása körüli szíves fáradozásaiért, Farkas Kálmán urnak a vásártér átengedéséért, Heller Jenő urnak a pálya készítésében kifejtett buzgó segítségéért, Fried Béla urnak a liszteszsákokért, Kakas Mihály urnak a sátrak díjmentes átengedése, Schlesinger Ignác, Stern Jenő uraknak a hordókért, Polacsek I. és fia cégnek a deszka és faanyagok kölcsönzéséért, valamint Monor község elöljáróságának szíves támogatásáért.
Monor, 1908 évi jun. hó 11-én Földváry, főszolgabíró.”
A második rész összefoglalása
Végezetül elmondhatjuk, hogy a Nemzeti Falanx egy kíváló, “korát megelőző” kezdeményezésnek indult, de már az elején támogatási gondokkal küzdött, ezért került végül Monorra a Budapestre tervezett esemény; aminek mi monoriak örülünk, mert a helyi és országos újságcikkekben felsorolt személyek, helyek és nem utolsósorban maga a Nemzeti Falanx már a történelmünk része. (Lehetett volna, de a Monoldal fedezte fel az eddig politikai okokból titkolt eseményt) A bemutatott híradások szerint az adakozó monoriak szervezőként-, versenyzőként- és nézőként is kitettek magukért; előkerült egy újabb részlet a múltból amire ma is büszkék lehetünk!
A Monoldal számára a Nemzeti Falanx felfedezése egy megerősítés, hogy folytassuk. . . Monoldal: helytörténet egy oldalon, de nem egyoldalúan.
Keresem a Nemzeti Falanx jelvényét, minden megoldás érdekel: eredeti, másolat, fénykép, rajz!!!
Keresem a Nemzeti Falanx monori emlékeit!!!
Az első rész teljes terjedelmében itt olvasható:
https://monoldal.blogspot.com/2024/10/nemzeti-falanx-monori-esemenye-1.html
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
Tóth Gábor 2016-2024. 10. 29.
A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése