Adalékok a monori modellezés történetéhez (6.)
Fejlécképünk nem teljesen fedi a valóságot, mert ma alapanyagokról lesz szó és nem hulladékról, de legyünk már "trendiek", hátha a logót látva többen kattintanak és megismerik a monori modellezés történetét! :)
A fenti kép forrása:
Wikipédia/közkincs
https://hu.wikipedia.org/wiki/%C3%9Ajrahasznos%C3%ADt%C3%A1s#/media/F%C3%A1jl:Recycling_symbol.svg
Az anyag nem vész el, csak átalakul -- sokszor hallhattuk ezt Somogyi Lajos fizikatanártól,
aki a nyolcvanas években a Kossuth iskolában hirdette a modellező szakkört, ahogy azt korábban már leírtam, itt olvasható:
https://monoldal.blogspot.com/2020/10/adalekok-monori-modellezes-tortenetehez.html
Lajosbácsi ezt a mondást változatos témákhoz használta "példabeszédként", ezért én most egy MHSZ történethez kapcsolom.
A fiatalabbaknak az MHSZ-ről: Magyar Honvédelmi Szövetség, amolyan "félkatonai" szervezet volt; leszámítva a párthoz fűződő viszonyát, hasznos munkát végzett!
De, hogy Krassó Tamást idézzem -- aki haláláig modellezett: "Minket nem érdekelt a párt! Modellezni akartunk!"
A monori MHSZ modellező szakköre egy budapesti központi raktárból kapta az alapanyagokat, ehhez egy vicces történet is kapcsolódik, itt olvasható:
https://monoldal.blogspot.com/2024/02/a-monori-modellezes-kiemelkedo-alakjai.html
A balsa alapanyag ügyben meg kell említeni a "filmgyáras sztorit is:
Adalékok a monori modellezés történetéhez (4.) Legenda vagy valóság? Filmgyári balsafa-hulladékból modell?
https://monoldal.blogspot.com/2023/06/adalekok-monori-modellezes-tortenetehez.html
De, azt hozzá kell tenni, hogy a peanut scale kategória tagjai nem is tudják értelmezni a balsahulladék kifejezést, mert olyan kis mennyiségű és méretű anyagokat használnak:
https://monoldal.blogspot.com/2024/02/a-peanut-scale-repulomodell-kategoria.html
A nyolcvanas években kapott anyagokból még a kilencvenes évek elején is dolgoztunk (sokáig nem volt szakkör, később új anyagot nem is kaptunk. . .), akkoriban megszűnt az MHSZ, helyette a Magyar Technikai Tömegsport Szövetség (MTTSZ) nevű hasonló célú utódszervezet alakult, a korábbi szakosztályok egy ideig még maradhattak az MHSZ épületekben, de később valószínűleg mindet privatizálták.
Ebbe most nem mennék bele részletesebben. . . az elv itt is működött: az anyag nem vész el, csak átalakul (a tulajdonos).
Szóval, a hatalmas épületben (Péterffy ház, majd MHSZ, most Monori Tankerületi Központ) korábban is megtűrt lényként élő modellezők az utcára kerültek. . . (Monoron ez volt a modellező szakkörök harmadik vagy negyedik helyszíne, azóta ezekből két épület már meg sincs, de erről máskor bővebben)
Visszatérve az alapanyagokhoz: a hipp-hopp utcára került (tett) modellezők a megmaradt anyagokat egy csévharaszti mezőgazdasági épület kis helyiségébe vitték, ahol pár hónapig tovább működött a modellező szakkör, majd egy nevezetes napon, a szívlágyítóan hangzó: "megélhetési bűnöző életmódú állampolgárok" feltörték a helyiséget és szinte minden elloptak!
Sajnos ezzel véget ért a Hack József és tanítványai által tartott modellező szakkörök időszaka (kb. 1973-1992), ami a monori modellezés csúcsa volt, a két évtizednyi idő, a résztvevők/modellek száma és az épített modellek minősége okán is.
Ezt követően sok idő kimaradt, hogy egyáltalán monori modellezésről beszélhessünk, de erről is majd később olvashatnak bővebben.
Az anyag nem vész el csak átalakul
Az első monori teremrepítésre felkészülés során közzétettem egy felhívást amiben lehetőleg minél hosszabb és vastagabb balsa tömböt kerestem!
Többen is jelentkeztek, Brindzik László és Travnyik István felajánlották a náluk lévő használaton kívüli balsatömböket, ők már átálltak a kompozit anyagok használatára, de például Orsovai Dezsőtől a zárttéri kategóriához (F1D) már nehéz balsából korábban kaptunk egy nagy csomagot: erről később olvashatnak bővebben.
A balsatömbökből néhányat a teremrepítésen is bemutattam.
Petrencés rúdként. . .
Nemrég Barta Kálmán bácsitól is kaptam egy méretes balsatömböt és egy zsák fenyőlécet.
Ezekről a felajánlásokról jutott eszembe Somogyi Lajos fizikatanár régi mondása:
Az anyag nem vész el, csak átalakul!
Az egykor kifosztott monori modellező szakkör anyagait barátainktól visszakaptuk!
Köszönjük nekik!
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
Tóth Gábor 2024. október
A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése