Bevezető
A ma ismert Balassi utcai sportpálya még egészen "új" volt 1984-ben, mert 1969-ben avatták, előtte a mai Tesz-Vesz óvoda (Katona utcai óvoda) területén volt a sportpálya, még előtte, a Kistó körüli Páskom (közlegelő) volt a sportolók, akkoriban elsősorban a footbalisták gyakorlóhelye, kezdetben még a focikapukat is hazavitték, hogy ne lopják el azokat. . . A Páskom a monori modellezők történeteiben is megjelenik Nánai Pista bácsitól is hallhattuk, de több igazi repülő kényszerleszállásának is helyszíne volt.
A mérete miatt a vásártér is alkalmas volt sportolásra, itt tartották pl. a Nemzeti Falanx két monori eseményét, később rendszeres Levente rendezvényeket!
A vásártér része volt a Katona utcai sportpálya.
A Katona utcai sportpálya egészen jól felszerelt volt: a híradások tenisz és tekepályáról is írtak, ehhez a sportpályához kapcsolódik a ma már nem létező -- befalazott -- Kisköz sztorija is, az állapot napjainkban több száz lakó életét keseríti.
A "rohadt város" mindent felfalt végül. A Kenderesalját, a Páskomot, a Katona utcai sporttelepet, napjainkban már a Vásártér maradékán, a Paplaposon, és a főszögi Páskomon csámcsog.
Felhívás!
Keresem Monor és vidéke modellező emlékeit!
Minden személy, történet, fénykép, tervrajz vagy akár modell nagyon fontos! (repülő, autó, hajó, gép, épület illetve modell-makett)
Jelentkezés emilben: toth.m.gabor@gmail.com
Kiemelten keresem Rózsa Imrét, aki 80-as években Sléder Istvánnal vezette a monori modellező szakkört!
Monor, 1984. augusztus 20.
sportpálya, modellező bemutató!
1984-ben jelent meg a Magyar modellezés 75. évfordulójára a lent látható könyv, jól emlékszem, az MHSZ sátrában a modellek közt ki volt állítva.
A monori esemény is a 75. évfordulót ünnepelte; ha tudták volna hogy a monori modellezés 40 éves valószínűleg akkor sem tartják, mert a szocializmusban (és alkalmanként később is) a két háború közti eredményeket rendszeresen eltagadták. (Amit nem tudtak "átszínezni")
A fenti kép forrása:
Hack József
Mendén a modellezés folytonos napjainkig, nem úgy mint Monoron; a mendei modellezőket a monori Hack József indította el a pályán, és szép eredményeket értek el, a hazai helyezések mellett még Európa bajnokságot is nyertek.
Monor, 1984. augusztus 20.
A modellező bemutató
Három bemutató repítésre emlékszem, két RC (Radio Controll/távirányítású) műrepülő (Takács Béla) és egy A2 szabadonrepülő indítás volt, ez utóbbinak a nevéből is kiderül, nem távirányítású, az előre beállított értékekkel köröz, amivel termiket találva bőven a totál (legjobb mért idő) fölé tud menni, ezt követően időzítés (termikfék) hozza le, ott ahol eléri a három percet, a szél ereje komoly tényező, mert akár több kilométerre is elszállhat a modell három perc alatt. Korábban ezeket a "modellvesztéseket" -- megtalálás esetén -- távolsági rekordként tartották számon.
(Az egyik hazai távolsági rekordot 1948-ban épp Monor mellett mérték!)
1984. augusztus 20-án a monori sportpályán nagyjából délkeleti szél fújt, mert a kb. 2 méter szárnyfesztávú szabadonrepülő A2 modell a készülőfélben lévő Pozsonyi lakótelep felé vette az irányt, már nem emlékszem, hogy megtalálták-e? Akkor még körben nádas volt, mert mi más lett volna a Kenderes-alján?
Takács Béla
Takács Béla
tagja volt a híres MHSZ modellező bemutató csoportnak:
Stefel Győző, Takács Béla, Vitkovits Miklós,
járták az országot és színvonalas bemutatókat tartottak!
További fényképek:
Felhívás!
Keresem Monor és vidéke modellező emlékeit!
Minden személy, történet, fénykép, tervrajz vagy akár modell nagyon fontos! (repülő, autó, hajó, gép, épület illetve modell-makett)
Jelentkezés emilben: toth.m.gabor@gmail.com
Kiemelten keresem Rózsa Imrét, aki 80-as években Sléder Istvánnal vezette a monori modellező szakkört!
Ja, igen a végére még egy évforduló: (legalább) 40 éve vagyok modellező, és most visszaolvasva a beszámolót, mégiscsak találkoztam "A Hackkal", ha később ez már nem is sikerülhetett, mert ha jól számolom, akkor 1984-ben költözött el Monorról, pár évre a modellező szakkör is megszűnt, később a tanítványai folytatták: A monori modellezés kiemelkedő alakjai: Sléder István és Rózsa Imre oktatók (1980-as évek, 90-es eleje)
https://monoldal.blogspot.com/2024/02/a-monori-modellezes-kiemelkedo-alakjai_29.html
https://monoldal.blogspot.com/2024/02/a-monori-modellezes-tortenete.html
Minden észrevételt szívesen fogadok!
(Ugyanitt jó állapotú időgépet vásárolnék. . .)
Tóth Gábor
2024. december 28.
A Monoldal fő támogatója a 2024-ben 38 esztendős