Itt olvashatnak a vaskúti halmokról, és egy képen jól látható a halmok monorú elrendeződése is: http://knp.nemzetipark.gov.hu/vaskuti-halmok
Nem igazán tudtam, hogy mire gondolt Rómer Flóris a magyar régészet megteremtője, mert ő írta a fenti sorokat.
A geszterédi ásatások és szabolcsmegyei muzeum (Gesztréden találták minden idők leggazdagabb "honfoglaláskori" leletanyagát:
http://www.geszterediaranyszablya.hu/galeria.php
Fontos tudnivalók Rómer Flórisról: https://hu.wikipedia.org/wiki/R%C3%B3mer_Fl%C3%B3ris
Kutatásaim során megtaláltam a fentebb említett monor párhuzamait, és mivel szinte az összes találat régészeti témájú, így akár azt is mondhatom, hogy nem csak egy elfeledett, meghatározott alakot jelentő szót találtam, hanem egy korai régészeti szakkifejezést is.
(Archeológiai Értesítő 1.! kötet)
A kép kattintással nagyítható!
Nézzük meg, mit mond a kortárs, a Czuczor-Fogarasi szótár:
"MONYORU, (mony-or-ú), mn. tt. monyorú-t, tb. — le v. —ak. Alakjára nézve monyhoz hasonló, tojásdad.
Monyorú kerék, Sándor István szerint ügyetlen kerékgyártó által csinált tojásdad kerék. Mind képzésre, mind alapértelemre leghasonlóbb hozzá a mogyorú v. mogyoró, minthogy mindkettő gömbölyű kerekdedségre vonatkozik.
Elemzésére nézve lásd: MONY és MOGYORÓ.
"Ó-Buda és Buda-Ujlak vagy Uj-vidék határán fekszik a régi Königsberg, melyet monoru alakban emelt épületjeiről azonnal meg lehet ismerni. E helyen feküdt a római színkör. A többnyire alacsony piszkos házikók alapjai az ős ülőhelyeken állnak, a pinczékben több helyen a falakat lehet látni; a színkör közepét jelenleg zöldséges kertek foglalják el."
Forrás: ARCHERT_1868-1869_001__pages249-249
"(Lovácskán) a Munkács melletti klacsanói hegyen találtak egy kisebb barbar ezüstérmet, mely Lehoczky Tivadar birtokába kerülvén, általa lerajzoltatás végett átengedtetett. Az érem előlapja
A szemléltető képünk nem a szöveghez tartozik, de a monorú pajzs alak Mátyás király címerében is megtalálható. (a kép forrása: wikipédia szabadon felhasználható képtára, a kép alatt látható címen megtalálható)
"(Duna-Szekcsőn, Baranya m.) tavaszkor találtak egy állítólag széthányt csontvázon két üveg karpereczet, melyeket hasonlatosságoknál fogva a római korba kell helyeznünk, a mint a helynek fekvése is és az ottan gyakran talált római régiségek valószínűvé teszik. A karpereczek belső átmérője 2'' 2'", oldalaik magassága 4'", vastagsága 2'", belső faluk egyenes, a külső monorú. Egyik egyszerűen sötét, majd feketének lehetne mondani, a másik szintén ilyen, csakhogy mozaikszerűleg külső lapján különféle nagyságú sárga, zöld, kékes és fehér hosszúkás pöttyökkel van tarkázva. Ezeknek művezete sajátságos, és ezen tekintetből e darab minden esetre a ritkábbak közé tartozik."
"A templom hajdan monoru kőkerítéssel birt. Ez itt-ott vastag pillérjeivel és lőréseivel nem egyedül a templom körüli temetőhely nyugalma védelmezőjéül szolgálhatott, hanem talán arra is, hogy a portyázó csapatok rögtöni támadásai vagy a vallási belháborúk alatt is darab ideig menedéket nyújtott,"
"(Balogh Lajos) úr Felső-Bükről, két igen régi aranyéremleletről tudósít. Az egyik római érem, melynek azonban tökélyesebb lenyomatát kérnők, miután a küldött rajzon nem lehet eligazodni. A másik papir vastagságú, monoru egyházi érem, egy úgynevezett Crux Saiicti Patrie Benedict!"
Forrás: ARCHERT_1870_002__pages104-104
"Legelőbb a dombon fekvő, monoru fallal kerített templomot pillantók meg, majd a várkastélyt, mely innen tekintve erdős hátterével elég meglepő látványt nyújt. A gothaloveczi templom, mint rendesen a horvátországi templomok azon sajátsággal bir, hogy nyugati oldalán egy vagy két ős hársfa áll, és hogy északi kerítési falához egy csapszék van illesztve, melynek jövedelme a lelkészé,"
Forrás: ARCHERT_1870_002__pages109-109
"A hátlapon szintén gyöngykeretben, Magyarországnak némi faragványnyal körített monorú vérté látszik, két lebegő szárnyas nemtőtől tartva. A függélyesen keltészelt vértnek czímertanilag jobb oldala öttagú mezőben négy csíkot, balfele pedig hármas vonallal képzett középső dombról felmagasitó kettős keresztet tüntet elé ; a vért két felét elválasztó függélyes vonalban, a jobboldali második csík fölött jókora gömb mutatkozik. A vért felső faragványát, csüngő lánczocskák nélkül ábrázolt, magyar korona födi. Körirata: IN HOC SIGNO VICTORIA. Legfölül keresztke lebeg, melyet a mondott köriratnak hullámos irányban irt SIGNO szava szakít meg. Legalul, vonallal elkülönzött szeletben, I. M. LINDNER s még alábbi sorban RECHPF. olvastatik. Ezüstölt sárgarézből készült, eddig egyetlen, példányom, nagysága 29 millimèter."
Forrás: https://szinonimakereso.hu/nemt%C5%91/f%C5%91n%C3%A9v
A szemléltető képünk nem azonos a szövegben szereplővel, de jól mutatja a monorú alakot síkban és térben is! (a budapesti Szabadság-hídról készült a felvétel, forrás: wikipédia, szabadon felhasználható képtára, a szerző adatai a kép oldalán olvashatók)
A kép kattintással nagyítható!
A szemléltető képünk nem az írásban említett szt.-mártoni templomot mutatja, hanem a körösfőit, de a templomok körüli, általánosnak mondható kőfal, ami itt is monorú, ezen a felülnézeti rajzon jól látható.
"Archaeologiai levelek. XLI. (Jelentés a szabolcsi földvárról.) E (Szabolcs-községet környező) vár összerótt fából és földből van emelve ; alakja monorú (ovál), területe, a közepét képző lapálylyal, 43—1200 • " ; keletről nyugatra, s éjszakról délnek szemközt álló két-két kapuval. Közepén, mely most temetkezési helyül szolgál, két, kővel kirakott kút volt. Ez szintén látható. Körületét víz mosta, egy felől, nyugatra, a természetes nagy Tisza, — mely most holt Tiszává vált, — kelet felől pedig e Tiszából mesterségesen fölvezetett víz,"
"Érmészeti adalék. VII. Az évszámok Basta fémerén. A Basta György emlékére vert monorú fémert ismeri minden, ki Erdély éremtanával foglalkozik s tudja azt is, hogy azon fémer hátlapjának terén évszámul 1603 áll s czélszerű helyességgel áll, mert azon esemény, melynek örökítésére a mű főképen szánva volt, tudni illik Erdély visszafoglalása, a mondott évben lőn végrehajtva."
"Két ezüst sarkantyú hegyes csúcscsal és két oldalszeggel; kerek ezüstlemez, több soros rovatokkal ékes aranylemezzel borítva; kisebb monoru ezüstlemez; aranyozott ezüstlemez, töredékek; kis ezüstcsat és ezüst csatrészlet; ezüst karika töredékeivel; ezüst sodronykarika töredékek; öt db. különféle ezüsttöredék; paizsköldök bronzból töredékeivel, bronz szeg, HPA" hosszú vas lándzsahegy; vashorog; vas zabla részletei; négy db. vas kampó; vaskard töredékei; borostyánkő bevésett párhuzamos vonalokkal s csúcsokkal; monoru onyx; vörös cserépmedencze apró ívalakú ékítményekkel s ezek alatt rovatolt füzérekkel körülékesítve 8"A" nagys. embercsontok. Lelőhely
"A kanál lapátja vésett czifrázatu, ez azonban bár poncz nélkül van, és ujabb izlést elárulni látszik, még is hasonló a másik kétségtelen írnedvtartó kanalához. A művész poncza monorban emberi tenyeret mutat, (tenyér rajza) és így talán még lehetne hazájára, nevére bukkanni."
"monorban emberi tenyeret mutat"
"A pecsétnyomót Szabó József esperes úr 1835 — 36 körül Szabad-Szállásán, az akkori főjegyző Balogh József szívességéből látta. Hogy hol találtatott bizonytalan. A kérdéses pecsétnyomót közlő úr szívességéből, lenyomata után ide mellékeljük.
Alakja : csúcsos monoru.
"Sokkal gazdagabb és változatosabb a stettini muzeum, melyben először láttam azon roppant nagy, felfúvott lemez-karpereczeket, minőkkel a lengyel muzeumok is birnak. Míg a kézvédtekercsek, tekercses ruhakapcsok, lapos lemezekből tekeredett hengeres kézvédek, a tekercsben végződő bajtűk, és pápaszemes fibulák egészen a mieinkiez hasonlítanak, addig a tekercses végű kardmarkolatok, monoru, két lapból álló és összekapcsolt fibulák ismét a svéd példányokra emlékeztetnek."
dűlény - négyszög
Forrás: http://www.kislexikon.hu/duleny.html
"Ugyanezt állíthatjuk nem csak eme régibb két gyöngyös ékszer koráról, hanem az öthalmi két hasonló ezüst fülbevalóról is, részint a feltűnő hasonlósága miatt, részint pedig azért, mivel Öthalmon szintén találtatott néhány 3-ik s 4-ik századbeli érem.
"Ez kisebb nagyobb karpereczekböl áll, és egy 20 egész 24 hüvelyk hosszú sajátszerű lánczból, melynek részletei nem köralakú, monorú vagy szögletes tagokbél vannak összeállítva, hanem különféle alakú mozgékony ékességeket képeznek."
"A káptalan pecsétjéről. A középkorban az oklevél hitelességének legfőbb kritériuma a hiteles pecsét volt, ezért ennek a kérdésnek a tulajdonképpeni oklevéltan számára is van jelentősége. Az első vasvári pecsét 1291-ből maradt fenn.137 Ezt 1328-ig használták, amikor — ismeretlen ok miatt — új pecsétet kapott a hiteleshely.138 Az 1353. évi pecsétvizsgálat során a vasvári is elnyerte a közhitelűséget. A minket érdeklő korszak elején azonban igen valószínű, hogy létezett egy (mára már elveszett) harmadik pecsét. 1257-ben többször találkozunk ezzel a fordulattal: „sigilli nostri innovatione anno primo".139 Ennek alakjára a „monorú pecsét",140 „monorú (ismeretlen) pecsét",141 „tojásdad pecsét"142 kiadói megjegyzései engednek következtetni. Nem osztjuk Sill F. megállapítását, hogy „A vasvári pecsétek között nem találunk mandorla alakú pecsétnyomót, a külső forma a nagyobb pecséteknél mindig kerek alakú volt. Csak a legújabb időszakban készültek a kisebb pecsétek ovális formában.143 Bizonyos, hogy az 1257 előtt használt pecsét ovális alakú volt. Ezt alátámasztja Garai Miklós nádor egy 1429-ből származó oklevele,144 amely a káptalan egy 1237-es kiadványát tartalmazza kivonatosan, amely „privilegialis (így!) sub priori et antiquo sigillio oblongo casualiter deperdito emanate". Ez a rövid megjegyzés több szempontból is tanulságos.
Együtt a monorú, tojásdad és ovális szavak.
Szemléltető képünk nem az írásban említett pecsétet mutatja, hanem egy "monorikummá vált" repülőgép az L2 "Róma" üzemanyagtartályát, sárgarézből készült, síkban és térben is monorú. (A fénykép Atkáron, a repképes változatról készült, kép: Tóth Gábor, Ménúrfiak)
A repülőgépről és a Monor-Mátyásföld között elért világrekordjairól bővebben itt olvashatnak:
https://kepesrepules.wordpress.com/
"a) Az egyik volt a sygillum maius, amelyet a privilegiális oklevelekre viaszba nyomva zsinóron függesztettek a levélre. Érthető, hogy az évszázadok folyamán e pecsétek legtöbbje vagy leszakadt már az oklevélről, vagy pedig eltöredezett, elmosódott. Mégis megmaradt néhány több-kevésbé ép pecsét. Ezek alapján a kalocsai káptalan privilegiális pecsétje így írható le: A pecsét alakja: alul-felül csúcsívben végződő, ún. monoru pecsét. A pecsétkép: Szent Pál álló alakja, jobb kezében kardot, a baljában könyvet tart. A pecsét körirata: S. CAPITUL1 COLOC - ENSIS ECLESIE. (67)"
"Ma az egyh. lat. Esauból Ezsau lett, a XII. században az egyh. alak Esau volt rövid e-vel. Ebből a magyarban Esau lett; a mikor a magyarban a szóvégi -au-ból -ou lett (vö. 1055-ből: monarau, munorau, később*monorou vö. monoroud OklSz.;"
https://hu.wikipedia.org/wiki/Tihanyi_alap%C3%ADt%C3%B3lev%C3%A9l
"Az egész alakot monorú, tojásdad nagyobb dicskör, az úgy nevezett aureola, mandorla, veszi körül, szélein hármas pásztával tagozva, melynek két szélső vonala élénk sárgára, a közepe vörösre van színezve. A mandorla középső legtágabb domborodása felé, mindkét felöl, az erősen kajácsos román idomú ablakok bélletei vágnak be a körbe, melynek eredetileg kétségtelenül szinte be voltak festve. A festőnek nyilván szűk volt itt a hely alakja fönségének kifejtésére.
Szemléltető képünk nem azonos a szövegben szereplővel, de jól érzékelteti, hogy a csúcsíves monorú alak a mandorla. (a kép forrása: wikipédia szabadon felhasználható képtára, a kép az alatta lévő címen megtalálható)
A kép kattintással nagyítható!
"Év nélkül Várda mellett kiadott parancsoló levele, melyben egy tolcsvai erőszaktevőt rendel
Ehhez nincs mit hozzáfűzni!
Végezetül, annak bizonyítására, hogy nem csak a régészek használták a monorú szót, következzék egy idézet Jókai Mór írásából.
Jókai is biztosra ment, mert zárójelben az ovál szót is megtaláljuk
28.,
Egy régi orvosi könyv találata szerint:
29.,
Meglepetés, hogy a trianoni diktátum után határon túlra került "testvérvárosunkat" a Beszterce-Naszód megyei Monorfalvát a II. katonai felmérésen Monoru névvel illették:
Az 5. részünkben írtunk Monorfalváról, de akkor nem kapcsoltuk a Monoru szóhoz, mert most elmaradna a meglepetés :)
Hogy miért és kik tették hozzá az u betűt az már titok marad. A lakosok? A térképészek?
30.,
31.,
Nem lehet kihagyni, hogy a mi Monorunk szláv nyelven rövid u-val Monoru-nak (ha jól értem, így lesz monori- vagy monornak a kisállat vására) írják, a közép Európában híres Monori Kisállatvásárról szóló írásban is így olvashatjuk:
http://www.amadina-gouldove.com/clanek/2012012215-trhy-chovatelskych-produktu-v-monoru-madarsko/
http://www.uralonet.nytud.hu/eintrag.cgi?id_eintrag=561
https://maps.hungaricana.hu/hu/MOLTerkeptar/15415/
Ennek érdekessége, hogy a monyoród-manyaró helynevek egy felsorolásban kerültek, mert ahogy a térképen is látszik, közel vannak egymáshoz.
Térkép:
https://maps.hungaricana.hu/hu/MOLTerkeptar/15415/view/?pg=1&bbox=-264%2C-8216%2C9713%2C879
Legvégül azoknak, akik kibírták a hosszú felsorolást és egy valódi helytörténeti írásra számítottak, egy kis ajándék:
Monor (a mi pest megyei, Monorunk!) korábbi pecsétjei, forrás: Monori Krónika (99-100. oldal)
1. Monari Peczt. BVIAKI. MATICZINA. TATTA 1652.
Az állított kissé ovális vonal keret és körirat által határolt mezőben öt csücskös talpú, négy karélyos tárcsapajzs, a csúcsok között és a karélyokban gyöngyök, a pajzsfőben jobbra hegyével fel, élével kifelé fordítva, lebegő ekevas, balra ugyanilyen helyzetű csoroszlya, közöttük két gyöngy, az eke nyele alatt egy hatágú csillag, a pajzs lábjában az évszám, 23, 28 mm.
"fekete dombocskán" ez csak nem a monorú halom? :)
A kép kattintással nagyítható!
Egy korabeli iraton az eredeti pecsét látható.
A végére hagytunk egy elgondolkodtató feltételezést, amit a 4. részben már beharangoztunk:
"Csak megérzés, amit részletezni később fogok, de valami oka lehet, hogy a népnyelv nem is ejti az L betűt, ami a többi nyelvben megvan, hanem szinte mindig mónárnak nevezi a molnárt. (lásd a 7. részt) Szerintem a Mónár magyar szó és a későbbi betelepítések során hozott idegen nyelvek hatására került bele az l betű, így vált molnárrá."
Nem kizárható, hogy a mag (gabona) őrlésével foglalkozó mesterember -- a mónár -- a mag (gabona) alakjának nevét viseli -- a mag, mint termékenységi jelkép szerepéről nem is beszélve -- kissé módosult formában, így kapcsolódva mai témánkhoz.
A monor-, monoru-, monorú a szabályos körtől-gömbtől! eltérő, tojásdad (ezt már meg se merem kérdezni, hogy ki tudja miért tojásdad?) ovális, mandula-mandorla, elipszis (elliptisch) nevekkel "modernizált" szavunk a mony-, monya-, monyó-, monyoró-, mogyoró szavainkkal (főnevek) közös gyökkel (szótővel) rendelkezik. A jelentésük alaki hasonlóságon alapul: mony-tojás, monya-női szeméremtest, monyó(k)-férfi szeméremtest, monyoró-növény, mogyoró-növény. (főnevek)
Monor névmagyarázatára visszatérve -- ha emlékeznek még innen indultunk 6 résszel ezelőtt -- monyorú, monorú-, monoru alakot jelentő szavaink (melléknevek) tulajdonképpen bármire használhatók, lehet pecsét, karperec, érme, címer, kerítés, kardmarkolat, földhalom stb. a monor szó már viszont főnévként szerepel két forrásban. Ezek a szavak további színt hoztak az eddig sem éppen fakó "ködön inneni" történetbe.
Vége a hetedik résznek, folytatása következik!
Következő részünk szervesen kapcsolódik a mai témánkhoz, a gyakorlati felhasználást mutatja be, amivel egy új névmagyarázathoz jutunk.
2. rész:
https://monoldal.blogspot.com/2016/10/monor-telepules-nevenek-eredeterol-2.html
3. rész:
http://monoldal.blogspot.com/2016/10/monor-telepules-nevenek-eredeterol-3.html
4. rész:
http://monoldal.blogspot.com/2016/11/monor-telepules-nevenek-eredeterol-4.html
5. rész:
http://monoldal.blogspot.com/2016/11/monor-telepules-nevenek-eredeterol-5.html
6. rész:
http://monoldal.blogspot.com/2017/04/monor-telepules-nevenek-eredeterol-6.html
7. rész:
https://monoldal.blogspot.com/2017/04/monor-telepules-nevenek-eredeterol-7-uj.html
8. rész:
https://monoldal.blogspot.com/2017/05/monor-telepules-nevenek-eredeterol-8.html
9-10. rész:
https://monoldal.blogspot.com/2018/03/9-javitott.html
Tóth Gábor 2017.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése